Cone ne smejo pozidati v celoti
Občina Komenda je po trinajstih mesecih čakanja le dobila okoljevarstveno dovoljenje za širitev poslovne cone, a 7 hektarov od skupno 75 v tem delu ne smejo pozidati.
Kamnik – Občina Komenda je sredi maja po več kot enoletnem čakanju dobila še zadnje od vseh potrebnih soglasij za širitev Poslovne cone Komenda s sedanjih 18 hektarov na dodatnih 75 hektarov. Gre za Pirovo zmago, pravi Marjan Potočnik, svetovalec župana za okolje in prostor.
»Za večji del, približno 60 hektarov te druge faze cone smo soglasje dobili, nam je pa ministrstvo izvzelo okoli štirinajst hektarov, od tega sedem hektarov gradbenih parcel, ki jih zdaj kljub dvema predhodnima soglasjema države in sprejetemu lokacijskemu načrtu ne smemo pozidati. Spoštujemo stroko in strinjamo se, da je naravo treba zaščititi, a nas na občini je najbolj zmotilo to, da nam je država tako ob spremembah prostorskega plana kot ob sprejemanju lokacijskega načrta prižgala zeleno luč, čeprav so bili naravovarstveniki proti. Če nam že takrat ne bi dali soglasja, cone ne bi tako načrtovali, ne pa, da so nam rdečo luč prižgali pred gradnjo komunalne infrastrukture,« je povedal Marjan Potočnik in dodal, da so prodali že dve tretjini zemljišč in da bodo morali nekatere kupce zdaj s tega območja prerazporediti. Občina bo s tem soglasjem izgubila približno deset milijonov evrov, kolikor bi jih dobili s prodajo.
Agencija RS za okolje je na podlagi mnenja kranjskega zavoda za varstvo narave v obrazložitvi okoljevarstvenega dovoljenja zapisala, da bi z gradnjo v tem delu spremenili ekološke razmere predvsem za prehodno barje, čeprav na občini zagotavljajo, da so to upoštevali že pri lokacijskem načrtu. Po mnenju okoljevarstvenikov naj bi bilo tu tudi pomembno rastišče nekaterih zaščitenih rastlin, ohraniti pa želijo tudi obstoječi vodotok, prostorsko povezavo z območjem Nature 2000 ter zagotoviti nemoten prehod dvoživkam in drugim živalskim vrstam.
Na del soglasja so se na občini že pritožili. Gradbeno dovoljenje za gradnjo komunalne infrastrukture pričakujejo sredi poletja, ko bodo nekdanji lastniki teh parcel lahko tudi začeli sečnjo.