Kronika tedna
V zapor, ker je mater priklenil k radiatorju
Na mariborskem okrožnem sodišču so na leto dni zapora obsodili 22-letnega Davida Rohdeta, ki je k radiatorju za tri dni priklenil svojo mamo. Tožilstvo je sicer zahtevalo 15 mesecev zapora, obramba pa je predlagala oprostilno sodbo, saj da se Rohdetu s tem, ko je k radiatorju priklenil mater in jo pri tem lažje poškodoval, ne more očitati kaznivega dejanja nasilja v družini, temveč le povzročitev lažje telesne poškodbe in odvzem prostosti. David Rohde je 28. novembra lani k radiatorju za tri dni priklenil svojo mamo, jo pretepal in prisilil k podpisu oporoke, s katero bi mu zapustila stanovanje. Mati Ksenija Pahernik je v preiskavi dogajanje podrobno opisala, na sodišču pa je pripovedovala povsem drugače, češ da ji sin ni storil ničesar žalega. Sodni senat njenemu pričanju na sodišču ni verjel, ker naj bi zgolj želela zaščititi sina.
Streljaj zaradi bolestnega ljubosumja
Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je prejšnji teden nadaljevalo sojenje 51-letnemu Vehbiju Rahmaniju, ki je 6. novembra lani v Kamniku ustrelil 47-letnega Rasima Agovića. Vzrok za umor naj bi bilo bolestno ljubosumje, o katerem je na zadnji obravnavi spregovoril tudi psihiater Vanja F. Rejec, ki je pregledal obtoženega. Pri njem je poleg ljubosumja zasledil tudi znake preganjave blodnjavosti, kar da je eden najtežjih delov psihiatrije, ki se ga tudi težko zdravi. Kot je pojasnil psihiater, je Rahmani zaradi ljubosumja dvomil o očetovstvu svojega sina. In čeprav je DNK analiza pokazala, da je on pravi oče, se je ljubosumje nadaljevalo, kar po Rejčevem mnenju kaže na neko vrsto motnje. Po njegovem je bil Rahmani med streljanjem bistveno zmanjšano prišteven, vseeno pa se je zavedal, da je pištola lahko smrtno nevarna.
Minuli teden na cestah trije mrtvi
Tudi prejšnji teden so slovenske ceste zahtevale smrtne žrtve. Policija je tako obravnavala 169 prometnih nesreč, v katerih so tri osebe izgubile življenje, ranjenih pa je bilo 236 udeležencev nesreč. Samo med zadnjim koncem tedna se je zgodilo sedem prometnih nesreč, v katerih sta dve osebi izgubili življenje, poškodovalo pa se je dvanajst ljudi. Najpogostejši vzrok za prometne nesreče je bila neprilagojena hitrost, so sporočili z Generalne policijske uprave. Slovenske ceste so do minule nedelje zahtevale 77 smrtnih žrtev, v enakem obdobju lani pa 85.