Dan ekološko pridelane solate
Udeleženci so si ogledali nasad z 28 sortami solat, prisluhnili zanimivim predavanjem, bili v delavnici priprave jedi iz ekoloških pridelkov in na ekološki tržnici.
Strahinj – V okviru projekta Slovenska ekološka pridelava in predelava solat - od semena do krožnika, v katerem sodelujejo Amarant kooperativa, prodajalna zdrave prehrane Jablana, Biotehniški center Naklo in semenarska hiša Rein Saat iz Avstrije, je bil prejšnji petek v biotehniškem centru Dan eko solat. Kot so povedali prireditelji, so »dan« namenili vsem, ki se ljubiteljsko ali poklicno ukvarjajo z ekološkim vrtnarstvom in pripravo hrane. Potrošnikom so glasno in jasno povedali, da je ekološka hrana, pridelana oz. predelana v domačem kraju, kakovostna in sveža in da se tudi postopki priprave hrane iz ekoloških pridelkov razlikujejo od konvencionalnih in delno vnaprej pripravljenih izdelkov (instant poletna je kuhana v dveh minutah).
Udeleženci so si na šolskem posestvu pod strokovnim vodstvom Renhild Frech – Emmelmann iz Avstrije ogledali ekološki nasad 28 mehko- in krhkolistnih solat, rozetastih solat za obiranje, glavnatih solat za obiranje ali rezanje ter štrucaric, med njimi tudi majsko kraljico, štiri letne čase, pariško, ljubljansko ledenko in atrakcijo, potlej pa so še izpolnili vprašalnik o tem, katere jim najbolj ugajajo. V demonstracijski delavnici je Tatjana Šubic iz biotehniškega centra pripravljala solatne prelive, Marija Kočevar Fetah iz prodajalne zdrave prehrane Jablana pa jedi iz soje. Dr. Štefan Merkač iz avstrijskega Ecocontacta je predstavil nevarnosti gensko spremenjenih organizmov v živilih in krmi, pri tem pa je ugotavljal, da soobstoj med ekološkim kmetijstvom in pridelovanjem gensko spremenjenih rastlin ni možen in da so koristi od gensko spremenjenih organizmov veliko manjše od negativnih posledic za naravno okolje in zdravje. Vanja Šubic iz Biotehniškega centra Naklo je na predavanju z naslovom Ali so ekološka živila pot do zdravja? poudarjala, da si potrošniki vse bolj želijo varno hrano brez dodanih sintetičnih snovi. Živahno je bilo tudi na ekološki tržnici, tam so poleg ekoloških solat in druge sezonske zelenjave ponujali tudi ekološka semena in sadike, jagode, mlevske in mlečne izdelke, sadje, zelišča, strokovno literaturo … Kot je dejal eden od sodelujočih na tržnici, Miroslav Rogelj iz ekološke kmetije Pr' Kovač v Kranju, je med potrošniki zanimanje po ekološko pridelani hrani – tudi po špargljih, po kateri so na kmetiji najbolj poznani in ki jih letos ponujajo že od 10. aprila dalje.