Stečaj LTH še ta teden
Občina Škofja Loka bo v vlogi upnika in v dogovoru s sindikati (zaposlenimi) vložila zahtevo po stečaju LTH.
Škofja Loka – Iztok Hohnjec, predsednik nadzornega sveta, je delavcem obljubil stečaj, če ne pridobi premostitvenega posojila, vendar tudi tokrat ni bil mož beseda. Včeraj namreč več kot tristo delavcev škofjeloškega LTH ni dočakalo ne plač, ne dela, ne posojila podjetju niti stečaja.
Stečaj bi moral vložiti Miloš Kodre, vendar je na petkovo javno zahtevo Iztoka Hohnjeca odstopil. Tako kot že velikokrat v preteklih dveh tednih sta tako odločitev potisnila v roke upnikom in delavcem. Slednji do prihodnjega tedna, ko jim bo podjetje tri mesece dolžno prvo od skupno treh plač, ne morejo sprožiti stečajnega postopka.
Lahko pa ga upniki. Med njimi je največja Nova Ljubljanska banka, ki zahteve po stečaju ni dala, niti ne Miloš Kodre s podjetjem Agovit. Zato pa ga je jasno zahteval član nadzornega sveta in sindikalist Ladislav Rožič. Hohnjecu je povedal: »Glede na najin današnji (včerajšnji) telefonski razgovor, sem pričakoval, da boste v 48 urah sklicali izredno sejo nadzornega sveta, kjer bi se dogovorili o vložitvi stečaja. Iz dosedanjih informacij je razvidno, da banke ne bodo odobrile dodatnih sredstev. Menim, da je vsako zavlačevanje nekorektno do zaposlenih, saj se mora agonija zaposlenih končati.«
Iztok Hohnjec bo sejo nadzornega sveta sklical šele ta petek, na kateri naj bi tudi zaključil svoje komaj 13 dni trajajoče delovanje med nadzorniki, vendar so ga z zahtevo po stečaju prehiteli delavci v dogovoru z Občino Škofja Loka. »Če vodstvo LTH danes (včeraj, op. a.) ne bo vložilo predloga za stečaj, bo to še ta teden storila občina na zahtevo sindikata,« je povedal župan Igor Draksler.
Petkov zbor delavcev, ki je dobro uro potekal kar na dvorišču tovarne, je minil na robu infarkta. Bil je poln obljub vodstva, obtožb sindikata in nemoči delavcev, ki so, kot zapisano, že dlje časa brez plač, brez denarja za preživetje. Vodstvo in nadzorniki, v glavni vlogi je bil Iztok Hohnjec, je ponujalo izgovore o mačehovski državi in gospodarski krizi na eni strani ter odkup podjetja na drugi. »Postali bi majhni tajkunčki,« jim je predlagal in jih dražil Hohnjec. Delavci mu niso ostali dolžni. »Vseskozi nam nekaj obljubljate. Ali lahko za to kaj kupimo?« so spraševali, izjava, da bodo ta dan dobili plačo, se je takoj slišala kot lažna. »Sedaj, ko ste tovarno okradli, naj jo mi kupimo. Nategujete me, kot da sem ku…! Vsaj plačajte,« ga je pobaral delavec Branko Šajna.
Dolgotrajnemu pojasnjevanju, predvsem Hohnjeca, o njegovem prizadevanju za rešitev podjetja, dopisovanju z NLB, pogovorih z Gorenjsko banko in znižanju hipoteke s Hypo, na koncu ni verjel (skoraj) nihče. »Nam nekaj pomenita delo in plača, ne pa nakladanje, da bo čez nekaj dni bolje,« in »Gremo v stečaj, da bom lahko plačala položnice,« in »Še to, kar je ostalo, bi radi pokradli,« smo slišali v dobro uro trajajoči epizodi nadaljevanke, ki je bila očitno namenjena zgolj javnosti. Po odhodu novinarjev se je namreč končal tudi zbor delavcev.
Iz LTH vozijo premoženje
»Vsak dan dobivamo nove dokumente o ropanju podjetja. LTH-jeve terjatve preoblikujejo v terjatve podjetja Agovit Miloša Kordeta, iz podjetja vozijo opremo. Na ta način manjšajo prihodnjo stečajno maso, iz katere morajo imeti delavci prednostno poplačane terjatve,« pravi David Švarc, prvi sindikalist podjetja. Poudarja, da od obljub in neverjetnih idej ne morejo več živeti. Spomnimo, da je Hohnjec konec aprila, če ne bo dvomilijonskega posojila, stečaj napovedal za 5. maj. To se ni zgodilo, zato pa je podjetje v petek zaradi neplačanih obveznosti ostalo še brez elektrike.
Delavci so v petek poleg vabila za zbor delavcev dobili tudi poziv za ponedeljkov zagon proizvodnje, na isti dan pa je Hohnjec povedal, da bo šlo podjetje brez odobrenega posojila, isti dan ob 14. uri v stečaj. Če bi upoštevali le njegove napovedi, se ni uresničilo nič, delavcem bo pri uresničitvi želje po stečaju, s tem pa vsaj nadomestil prek Zavoda RS za zaposlovanje, pomagala Občina Škofja Loka.