Dimnikar kmalu spet obrtnik
Opravljanje dimnikarske službe predstavlja tipično obrtno opravilo, zato bodo tudi zakonodajo spremenili v tej smeri, napoveduje okoljski minister Karl Erjavec.
Kranj – Na ponedeljkovem sestanku razširjene komisije za celovito ureditev dimnikarske službe so se dogovorili o ustanovitvi delovne skupine, ki naj bi do jeseni pripravila predlog sprememb obstoječe dimnikarske zakonodaje, vodil pa jo bo dr. Vincenc Butala s Fakultete za strojništvo. Kot je pojasnil okoljski minister Karl Erjavec, je trenutna zakonodaja nedodelana zlasti na področju podzakonskih aktov. »Prepričani smo, da se z nekaterimi izboljšavami že letos lahko popravi delovanje dimnikarske službe,« je dejal minister. Erjavec je še ugotovil, da so razpisni pogoji za pridobitev koncesije neugodni za male dimnikarje (veliko jih je ostalo brez dela), zato bo delovna skupina preverila tudi te kriterije. »Opravljanje dimnikarske službe predstavlja tipično obrtno opravilo in bi bilo prav, da pripravimo zakonodajo na tak način, da bodo tudi mali dimnikarji videli na tem področju svoje priložnosti,« je poudaril minister.
Tone Kristan, predsednik civilne iniciative Dimnik, je zadovoljen zaradi ustanovitve delovne skupine, do česar pa po njegovem sploh ne bi prišlo, če Dimnik ne bi zagrozil z referendumom. »Z referendumskimi aktivnostmi bomo sedaj počakali, dokler ne vidimo, kakšen predlog bo pripravila delovna skupina,« je razložil. V Dimniku so zadovoljni, ker delovno skupino vodi nevtralen strokovnjak, moti pa jih, ker so v njej premočno zastopani predstavniki velikih dimnikarskih podjetij. »Ti monopolisti so odločilno sodelovali pri pripravi obstoječega zakona in podzakonskih predpisov, s katerimi ni zadovoljen nihče razen njih samih,« meni Kristan.
»Ključno za nas je, da bodo koncesije ukinjene, dimnikarji pa bodo spet dobili obrtniški status. Vsak uporabnik kurilne naprave bo tako spet svobodno odločal, kdaj in katerega dimnikarja bo naročil. To je tudi naša glavna zahteva,« še pravi Kristan. Civilna iniciativa še vedno zahteva takojšnjo razveljavitev uredbe o dimnikarskih koncesijah in koncesijskih pogodb, ministru pa so celo pripravili pravno podlago, po kateri to lahko stori. Zavzemajo se tudi za zamrznitev izvajanja 162.b člena zakona o varstvu okolja, s katerim so septembra lani uvedli enormno visoke globe za kršitelje (šeststo evrov).