Podeljena večina lovskih koncesij
Kmetijsko ministrstvo je izdalo večino odločb o izbiri koncesionarjev za trajnostno gospodarjenje z divjadjo in določilo višino koncesijske dajatve.
Ljubljana – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je do konca aprila izdalo večino odločb o izbiri koncesionarja za trajnostno gospodarjenje z divjadjo za skupno 411 lovišč. Ko bodo odločbe o izbiri koncesionarja dokončne, bodo z izbranimi koncesionarji najkasneje v dveh mesecih sklenjene še koncesijske pogodbe. Na ministrstvu pričakujejo, da bodo koncesionarji spoštovali določbe koncesijske pogodbe ter, tako kot do sedaj, pod pogoji javne službe izvajali naloge s področja trajnostnega gospodarjenja z divjadjo, saj v nasprotnem primeru lahko izgubijo koncesijo. Izvajanje koncesijske pogodbe bo poleg ministrstva nadziral lovska inšpekcija.
Hkrati s podelitvijo koncesij so na ministrstvu določili tudi višino koncesijske dajatve, ki se bo plačevala letno in bo za posamezno lovišče znašala 15 odstotkov od povprečnega prihodka, ki ga bodo izračunali na Zavodu za gozdove Slovenije (ZGS). Koncesijska dajatev se bo revalorizirala z letno inflacijo v preteklem koledarskem letu in se bo lahko za posamezno lovišče v tekočem letu tudi znižala, vendar ne bo mogla biti nižja od desetih odstotkov osnove za izračun koncesijske dajatve. Polovica od predvidenega pol milijona evrov, kolikor je pričakovan skupni letni znesek koncesijskih dajatev, bo šlo v državno blagajno, druga polovica pa pripada posameznim občinam. V proračunu občine bodo koncesijske dajatve zavedene kot namenski prejemki in jih bodo porabili za izvajanje ukrepov varstva in vlaganj v naravne vire.
Postopek za podelitev lovskih koncesij se je začel sredi lanskega decembra z objavo javnega razpisa za prvo podelitev koncesij za trajnostno gospodarjenje z divjadjo, za dobo dvajset let. Že v začetku postopka so se oglasili na Združenju lastnikov gozdov Slovenije, kjer so protestirali, da država razpisuje koncesije na območjih, kjer so zasebni gozdovi in zahtevali, da del koncesije pripade tudi posameznim lastnikom. Ministrstvo je zahteve združenja zavrglo in minister je imenoval petčlansko komisijo, ki je pregledala vloge. Komisijo je sestavljal po en predstavnik ministrstva, ZGS, Lovske zveze Slovenije, Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in lovske inšpekcije. O izbiri koncesionarja je odločil minister z odločbo, s katero je bil izbran koncesionar za trajnostno gospodarjenje z divjadjo v lovišču.
Po mnenju ministrstva bo podelitev koncesij pripomogla k izpolnitvi temeljnega cilja lovstva, ki je trajno gospodarjenje z divjadjo. Pri prvi podelitvi koncesije ima prednost lovska organizacija, ki je do javnega razpisa v skladu s predpisi in načrti strokovno ustrezno upravljala z loviščem, medtem ko bo pri nadaljnjih podelitvah imela prednost lovska organizacija, ki ima večje število članov, ki so lastniki kmetijskih zemljišč in gozdov na območju lovišča oziroma ki ima večje število članov s stalnim bivališčem na območju lovišča. Koncesionar je tako lovska družina, ki z divjadjo v loviščih trajnostno gospodari. Trajnostno gospodarjenje z divjadjo obsega ohranjanje, lov divjadi, ukrepanje v življenjskem okolju divjadi, posege v populacije zaradi gospodarskih, veterinarsko-sanitarnih, zdravstvenih in drugih utemeljenih razlogov.