Spodbuditi občutek solidarnosti
Za novega predsednika Rdečega križa Slovenije je bil izvoljen Franc Košir, ki ga je predlagalo območno združenje Rdečega križa Kranj.
»Uspeh družbe se ne more seštevati samo z ekonomskimi kazalci, ampak ga množimo z dejanji solidarnosti,« je po izvolitvi za novega predsednika Rdečega Križa Slovenije (RKS) dejal Franc Košir, nekdanji dolgoletni generalni direktor republiške carinske uprave. Na tem mestu bo zamenjal Boruta Miklavčiča, ministra za zdravje. Za kandidaturo, je pojasnil Košir, se je odločil na podlagi povabila kranjskega območnega združenja Rdečega križa. »Odločil sem se, ker imam zdaj dovolj časa, pa tudi dovolj moči, tako da upam, da bom kos vsem nalogam, ki so pred mano.«
Zaveda se namreč, da je vodenje Rdečega križa prevzel v težavnih časih finančne in gospodarske krize, ko bo treba še bolj računati na solidarnost ljudi. »Vse težje je dobiti sredstva, po drugi strani pa je vse več ljudi na robu preživetja. Zato bo naša prva naloga pomagati tem ljudem, pri čemer želimo spodbuditi še večjo solidarnost tako med posamezniki kot tudi s strani podjetij in države,« je razložil Franc Košir. V tem času, je še dejal, bi potrebovali tudi več prostovoljcev. »Brez dvoma me čaka trdo delo, a takih težkih situacij sem že navajen. Tako kot sem bil 35 let s srcem in dušo na carinski upravi, bom zdaj dal vse od sebe tudi pri Rdečem križu.« Velik poudarek bo namenil odnosom med vodstvom RKS in območnimi združenji, ki jih je v Sloveniji 56. »Medsebojno sodelovanje zagotavlja stoodstoten uspeh vsaki organizaciji,« je prepričan Košir. Zato naj bi območnim organizacijam zagotovili več strokovne pomoči, obenem pa morajo biti po Koširjevih besedah izpolnjeni minimalni materialni pogoji za njihovo delo.
S pristojnim ministrstvom bodo nadaljevali tudi usklajevanja glede zakona o Rdečem križu, pri čemer Košir računa tudi na pomoč strokovne javnosti. »Zelo pomebno je z zakonom urediti financiranje Rdečega križa, ki mora ostati samostojna, neodvisna in enotna organizacija.« Želel bi si tudi, da bi imel Rdeči križ status, kot ga ima v nekaterih zahodnoevropskih državah, kjer so bližje državni organizaciji. Pri nas, opozarja Košir, pa je kot društvo izenačen z drugimi humanitarnimi organizacijami. Obenem se bodo zavzemali za spremembo zakonodaje na področju dohodnine in davka na dodano vrednost. »Neumno je, da se plačuje davek na človekoljubnost. Podjetja podarijo hrano, mi pa od tega plačamo davek,« se zdi nerazumno Koširju. Ob vsem tem, zagotavlja Košir, ne bodo pozabili na krvodajalstvo in prvo pomoč. »Obstajajo pobude, da bi zlasti najbolj zvestim krvodajalcem zagotovili določene ugodnosti, tudi v smislu, da jim takoj ponudimo pomoč, če bi se znašli v stiski.« Pri prvi pomoči pa naj bi dvignili raven strokovnosti in kakovosti njihovih storitev.