Elektrika se bo pocenila
Pojav novega dobavitelja električne energije je z nižjimi cenami očitno pretresel elektroenergetski trg. Dober mesec po podražitvi Elektro Gorenjska znižuje ceno.
Kranj – Ponudba GEN I, ki gospodinjstvom ponuja električno energijo za en mesec zastonj, nato pa po cenah, ki so za desetino nižje, je že povzročil zelo velik interes in prve večje selitve uporabnikov k temu ponudniku. Začel je torej delovati doslej le deklariran prosti trg. Kaj to pomeni za Elektro Gorenjska, smo povprašali predsednika uprave Jožeta Knavsa.
Elektro Gorenjska je lani jeseni pod izgovorom na nov poslovni model prednjačil s podražitvijo električne energije. Pred nekaj dnevi ste tudi uveljavili še drugo podražitev, medtem ko cene energije po Evropi padajo in se tudi pri nas pojavlja ponudnik s cenejšo električno energijo. Se boste odzvali na ta izziv?
»Res je bil Elektro Gorenjska prvi, ki je lani podražil električno energijo, vendar pa smo bili tokrat s podražitvijo zadnji. Res so začele cene energije močno padati in smo v Sloveniji dobili konkurenco. V sredo bomo objavili nov paket Porabim, kar rabim (pogovarjali smo se v ponedeljek – op. p.), ki bo uveljavljen s 1. majem. Tudi tokrat sledimo rdeči niti manjše porabe, pri čemer bo imel uporabnik v povprečju za 5,2 odstotka nižjo ceno, ki jo zagotavljamo do konca leta. Odpravljamo dodatek na visoko porabo in plačevanje stroškov vodenja računa. Pogoj za uporabnika bo, da nam mesečno javlja stanje števca.
Računamo, da bomo s tem paketom na trgu z električno energijo najugodnejši in da smo našli pot za prijaznejše varčevanje. Izračuni kažejo, da bo povprečen uporabnik pri mesečnem računu prihranil od dva do tri evre. Pri večjih porabnikih bo prihranek še večji.«
Ko je bil lani sproščen trg električne energije za gospodinjstva, so si ta lahko prosto izbirala distributerja. Vemo, da zamenjav praktično ni bilo, saj so bile cene distributerjev praktično enake, vsi ste kupovali energijo pri istem dobavitelju – Holdingu slovenskih elektrarn (HSE). Tokrat se je na trgu pojavil nov dobavitelj GEN I. Si lahko uporabnik torej izbere novega dobavitelja mimo distributerja?
»Uporabnik si lahko prosto izbere dobavitelja ob pogoju, da ima do dosedanjega poravnane vse račune. Distributer ostane obstoječi, novi dobavitelj uredi vse potrebno v zvezi s prenosom energije. Za odjemalca je torej postopek sorazmerno preprost; jasno pa je, da mora vsak odjemalec preračunati, kaj se mu izplača. Pri tem kaže opozoriti, da za desetino nižja cena energije ne pomeni tudi za desetino nižjega računa, saj nekateri stroški niso odvisni od cene energije. Po naših izračunih je naš novi paket vsaj konkurenčen, če ne celo cenovno ugodnejši.«
V obvestilu o marčevski podražitvi ste opozorili, da ste na področju preskrbe gospodinjstev z električno energijo v prvih dveh mesecih ustvarjali izgubo. Ali bo nov paket z nižjimi cenami to izgubo še povečal ali pa ste se z dobaviteljem HSE tudi dogovorili za nižje cene?
»Takoj po začetku občutnega padanja cen električne energije smo na HSE, ki nam dobavlja dve tretjini energije, naslovili zahtevo po prilagajanju cen novim razmeram. Pri tem kaže poudariti, da imamo s HSE enoletne pogodbe, ki so bile sklenjene, ko je bila cena energije še precej višja. Do padca cen je prišlo šele v marcu. Za zdaj lahko rečem, da smo dosegli takšno znižanje cen, da breme znižanja cen v novem paketu nosimo skupaj s HSE. Se pa pogajamo še naprej in morda se nam uspe dogovoriti še za ugodnejše cene dobav energije, kar bomo prenesli tudi do uporabnikov. Ocena je, da so cene energije v marcu dosegle dno, torej da lahko sedaj pričakujemo rast cen, proti temu pa se želimo zavarovati.«
Jesensko podražitev ste upravičevali predvsem s stimulacijo potrebnega varčevanja. Ali ste opazili manjšo porabo?
»Na splošno rečeno, se poraba v gospodinjstvih ni znižala. So sicer nekateri nekoliko zmanjšali porabo, vendar je očitno cena energije za mnoge še vedno takšna, da prihranki zanje niso pomembni. Pač pa se zaradi krize pojavlja močan upad porabe električne energije pri poslovnih uporabnikih. Če primerjamo porabo v februarju 2008 in v februarju 2009, je znižanje celo 30-odstotno. Pri tem je treba upoštevati, da sta dva uporabnika med prvimi desetimi največjimi uporabniki, to sta bila Aquasava in IBI, zaprla vrata.«
Kako je družba Elektro Gorenjska poslovala lani?
»Lansko leto lahko razdelimo na dva dela. Prvo polovico leta je bila konjunktura, v drugi polovici pa recesija, ki je rezultate poslabšala. Leto smo zaključili z 1,1 milijona evrov dobička, kar je bilo približno tako, kot smo planirali. Izvedli smo nekaj pomembnih investicij: RTP Železniki z novim stikališčem, v teku je, skupaj s Savskimi elektrarnami, investicija v novo RTP Moste z novim stikališčem, pridobili smo licenco in koncesijo za dobavo toplotne energije za osnovno šolo v Tržiču, z Iskro Vzdrževanjem smo uredili kogeneracijo električne in toplotne energije in aktivni smo pri urejevanju sončnih elektrarn.«
Letošnji načrti?
»Letos je plan investicij nekoliko okrnjen glede na prvotne načrte in bo na približno enaki ravni kot lani. Nadaljevali bomo v Mostah in aktivno se pripravljamo na daljinsko odčitavanje s števci, ki bodo zmožni odčitavati porabo vseh energentov. Pri tem računamo na evropska sredstva, in če bomo uspešni, bomo v drugi polovici leta začeli menjati števce.«
Lani vas je Urad za varstvo konkurence oglobil z očitkom o kartelnem dogovarjanju cen ob začetku leta. Ste te kazni že plačali?
»Ne. Kot smo že povedali za javnost, zavračamo te očitke, zato smo se na kazni pritožili na sodišče. Postopki še tečejo, kazni nismo plačali, saj pritožba zadrži izvršitev.«