Od leve: Igor Horvat, Slavko Ziherl, Jelko Kacin, Marjan Česen in Jože Veternik

Kaj se dogaja z zdravstvom

Na povabilo evropskega poslanca Jelka Kacina so za okroglo mizo o zdravstvu v Kranju minuli teden govorili strokovnjaki in praktiki s tega področja.

Kranj – Za naš zdravstveni sistem velja, da je dobro zasnovan, ne znamo pa ga upravljati, je v poslanskem večeru Jelka Kacina na temo Kaj se dogaja v našem javnem zdravstvu dejal Marjan Česen, strokovnjak s tega področja. Ob tem, ko vlada napoveduje spremembe v zdravstvu, pravi, da je treba najti pravo razmerje med njegovo ekonomsko učinkovitostjo in socialno pravičnostjo, pri obsegu pravic, ki so zagotovljene iz zdravstvenega zavarovanja, pa upoštevati, da se v zdravstvu pojavljajo nove prioritete, zato je treba temu prilagoditi košarico javnozdravstvenih storitev. Pri razmerju med javnim in zasebnim zdravstvom meni, da pri slednjem zadošča koncesionirano zdravstvo, pri tem pa je treba upoštevati interes pacientov pred pravico zdravnikov. Slavko Ziherl, podpredsednik LDS, sicer pa zdravnik psihiater, meni, da je treba zagotoviti večjo dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev, izvajalce pa bolj stimulativno plačevati. Sedaj zdravstveni sistem šepa, med drugim tudi zato, ker ga obvladujejo številne interesne skupine, od farmacevtske industrije in lekarn do zdravnikov. Poslanec Jelko Kacin je dejal, da je v evropskih državah zdravstvo urejeno na različne načine, Evropska komisija pa želi uravnovesiti zdravstveni sistem tako, da bi imeli evropski državljani možnost koristiti boljše in cenejše zdravstvene storitve v kateri koli drugi državi, pri čemer bi jim moralo zdravstveno zavarovanje iz domače države to plačati. O svojih izkušnjah pa sta govorila tudi Igor Horvat, direktor Splošne bolnišnice Jesenice (po oceni pacientov na šestem mestu med slovenskimi bolnišnicami), kar direktor med drugim pripisuje tudi dejstvu, da sledijo standardom kakovosti, in Jože Veternik, direktor Osnovnega zdravstva Gorenjske. Slednji se že lep čas srečuje s prehodi zdravnikov iz javnega v zasebno zdravstvo (v 15 letih je odšlo med zasebnike sto timov, pri tem se je tudi program zmanjšal za četrtino), kar ponekod povzroča težave zlasti pri organizaciji dežurstev. Govorili so tudi o pomanjkanju zdravnikov v odmaknjenih krajih, o tem, da bi jih morali privabiti z boljšimi plačami in drugimi pogoji, o odsotnosti zdravstvene mreže, o dolgih čakalnih dobah v specialistični dejavnosti (na Gorenjskem pri ortopediji, okulistiki in fizioterapiji), o pomanjkanju nadzora nad koncesionarji in podobnih težavah, ki jih čutijo vsi, ki potrebujejo zdravstvene storitve.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / petek, 17. maj 2024 / 07:07

Za dostopno dolgotrajno oskrbo

Nemudoma je treba sprejeti ukrepe za zaposlovanje, razvoj in krepitev kadra na področju socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, so med drugim opozorili na posvetu v državnem svetu.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Šteje kalorije in hodi v fitnes

"V pripravljalnem obdobju treniram dvakrat na dan, jem pa šestkrat na dan, vsakokrat belo meso," pravi Miha Zupan, aktualni državni prvak v bodybuildingu.

Kranj / torek, 11. december 2007 / 07:00

V enem tednu dve tekmovanji

Plavalni klub Merit Triglav Kranj je pripravil 24. Špelin in Vesnin memorial, za organizacijo zimskega absolutnega državnega prvenstva pa so poskrbeli pri KPD Zvezda.

Kranj / torek, 11. december 2007 / 07:00

Učenci soustvarjajo pouk

Učitelji se morajo zavedati, da imajo v razredu različne otroke, ki imajo različne učne stile, sposobnosti in motivacijo.

Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Kdaj zdraviti z antibiotiki

Do danes so antibiotiki rešili že na milijone življenj. Antibiotik, dan pravemu bolniku, v predpisanem odmerku in na primeren način, je eno od najmočnejših orožij v boju z bakterijskimi povzročitelji...

Splošno / torek, 11. december 2007 / 07:00

Njena ljubezen do šivanja narodnih noš

"Ko vidim obleko narejeno, pozabim na vse preživete ure za šivalnim strojem. Takrat pozabim, koliko ur je vloženega v eno samo obleko," pravi Jožica Šmid.