Terorizem vpliva na vse
V Sloveniji se je doslej zelo malo avtorjev posvetilo proučevanju "sodobnega" zla - terorizma, pred dnevi pa je pri založbi Didakta izšla knjiga Terorizem smo ljudje. Njen avtor, Lojze Pavič s Prebačevega pri Kranju, je po poklicu častnik v Slovenski vojski, vendar pravi, da knjigo namenja splošni javnosti, v njej pa razkriva osebno razumevanje sodobnega samomorilskega terorizma.
Zakaj provokativen naslov knjige Terorizem smo ljudje?
»S takšnim naslovom seveda ne želim nikogar poveličevati ali opravičevati. Zavedati pa se je treba, da je svet postal vse manjši (ploščat), zato so nam krivice, problemi, ki se pojavljajo daleč od nas, v resnici zelo blizu. V terorizmu smo na neki način udeleženi vsi; tako tisti, ki ga povzročajo ali spodbujajo, kot tudi tisti, ki izvajajo teroristična dejanja, njihove žrtve pa tudi prizadeti ali neprizadeti opazovalci. Terorizem namreč preko medijev vstopa v našo dnevno sobo, naj to sami hočemo ali ne. Navsezadnje so tudi naši, slovenski vojaki prisotni na nekaterih aktualnih operacijah kriznega odzivanja, ki so nastale kot posledica terorističnih dejanj. Hote ali nehote smo tako tega deležni tudi davkoplačevalci. Ne smemo pozabiti, da ne živimo v vakuumu in da je bila leta 1991 na naših tleh vojna, ki se je kasneje za nekaj let preselila v druge republike nekdanje skupne države. Šlo je za eno najbolj umazanih vojn v zgodovini, nekatera »inovativna« dejanja v tej vojni sem poimenoval turboterorizem. Samo spomnimo se grožnje z razstrelitvijo skladišča bencina v Mokronogu, groženj z razstrelitvami jezov, obstreljevanja cerkva in džamij, razstreljevanja mostu v Mostarju, postavljanja min, namenjenih civilistom, ostrostrelskih napadov na civiliste, privezovanja pripadnikov OZN na radijske oddajnike z namenom preprečevanja letalskega raketiranja le-teh in na koncu še Srebrenice in Vukovarja.«
Zakaj ste se sploh odločili, da napišete knjigo o terorizmu, v kateri ste posebno pozornost namenili samomorilskemu terorizmu?
»Čeprav sem po poklicu vojak, kot avtor knjige ne predstavljam pogleda nobene institucije. Gre za povsem osebno percepcijo problema samomorilskega terorizma, knjiga pa je namenjena splošni javnosti. Zakaj sem jo napisal? V nekdanji Jugoslaviji so nas učili, da je sovražnik modre barve, bojeval se je na naših tleh in prodiral po nam znanih smereh napada. Morali smo poznati njegov način delovanja, njegove enote, številnost, motiviranost, opremljenost … Ko je Slovenija pred leti postala članica Nata, je sovražnik zamenjal barvo. Sedaj kar naenkrat ni več moder, temveč rdeč. Sedaj se sovražnik bojuje v njemu domačem okolju, zato me kot vojaka mora zanimati, kdo je moj sovražnik, kako je usposobljen, motiviran, kakšno taktiko uporablja, kakšne so njegove bojne izkušnje. To je bilo glavno gonilo, da sem se lotil pisanja knjige o terorizmu.«
Kaj torej proizvaja oziroma poganja terorizem?
»Za pojav terorizma je več vzrokov, skupni imenovalec vsem pa je, da se pojavlja zaradi nekih krivic, ki so posledica političnih, geografskih, demografskih ali drugih sprememb, zaradi katerih se v določenem okolju neka manjšina počuti zapostavljeno, manjvredno. Boj proti takim resničnim ali domnevnim krivicam je največkrat podprt z nacionalnimi motivi po pridobitvi svojega ozemlja, dostikrat, predvsem v zadnjem času, pa se uporništvo spodbuja z neko ideologijo ali vero.«
Največ terorističnih oziroma ekstremnih organizacij ta čas deluje v islamskem svetu. Zakaj?
»Te teroristične organizacije so trenutno najbolj izpostavljene. Po padcu bipolarnega sistema je šel v ozadje levičarski terorizem, kakršne so bile Rdeče brigade, v ospredje pa je stopil versko motiviran terorizem, ki se je najbolj uveljavil v arabskem svetu zaradi krivic, ki jih tam občutijo. Moramo pa ločiti stvari, ki se dogajajo v Palestini, z Al Kaido.«
V čem?
»Tako samomorilske teroriste v Palestini kot teroriste v Al Kaidi poganjajo podobni motivi, poleg nacionalnega in verskega motiva tudi sovraštvo, občutek ponižanosti s strani Zahoda. Razlika je predvsem v okolju, ki vpliva na načine pridobivanja novih članov. Palestinski terorizem se dogaja v ozki totalitarni skupnosti in sledi ožjemu nacionalnemu motivu, to je zagotovitvi lastne države na ozemlju Palestine, medtem ko Al Kaida sledi cilju skupne države za vse muslimane. Al Kaida se bori proti domnevnim krivicam nad muslimani v globalnem smislu. Prepričani so, da jih Zahod izkorišča in pleni njihova naravna bogastva.«
Kaj je značilno za sodobni terorizem?
»Njegova značilnost je, da uporablja zelo napredno tehnologijo, z njo pa je napredoval tudi način delovanja terorističnih organizacij. To je najbolj eskaliralo v napadu na ZDA, 11. septembra 2001. Teroristične organizacije torej uporabljajo najmodernejšo tehnologijo, ki jo svet premore, za svoje namene s pridom uporabljajo tudi znanstvenike. Njihov cilj pa je izvedba čim bolj odmevnih akcij.«
Omenili ste že 11. september, najodmevnejše teroristično dejanje do sedaj, ki mu tudi v knjigi posvečate poseben prostor. Kako je ta napad in njemu podobni spremenil pogled na terorizem?
»11. september 2001 je bil zagotovo velika prelomnica, ki je zelo vplivala na razdelitev sveta. Ta se je po letalskem napadu na ZDA zelo spremenil, njegove posledice čutimo še danes preko vojaškega posredovanja v Afganistanu in Iraku, zaradi katerega so teroristi za svoj cilj vzeli tudi evropske države – npr. Španijo in Veliko Britanijo. 11. septembra je Al Kaida uporabila tudi nov način terorističnega delovanja, zato so se v hipu porušili stereotipi širše javnosti, da so teroristi pripadniki najrevnejših slojev, neizobraženi in verski fanatiki. Kasnejša preiskava je pokazala, da je bil načrt izpeljan do podrobnosti, ljudje, ki so ga izvedli, pa so bili izjemno mirni, disciplinirani, potrpežljivi in profesionalni. Prestali so dolge priprave, dolgo so čakali na dan napada in brez racionalnosti ne bi uresničili svojega peklenskega načrta.«
11. september je bil dejanje samomorilskega terorizma. Kdo so ti ljudje, kaj jih žene v prostovoljno smrt?
»Če je terorizem dejanje obupanih ali nemočnih, je samomorilski terorizem dejanje še bolj obupanih, še bolj nemočnih. Zelo naivno in nespametno bi bilo na samomorilske teroriste gledati kot na osebe s finančnimi ali drugimi problemi. Gre za osebe, ki so za dosego nekih višjih ciljev pripravljeni izvesti skrajne ukrepe. S svojim dejanjem hočejo vplivati na svetovno javnost, da začne razmišljati o resnosti njegovega, njihovega problema.«
Pa vendar so na zunaj povsem normalni ljudje. Kako jih teroristične organizacije sploh uspejo rekrutirati?
»Sodobne teroristične organizacije sistematično izločajo vse psihopate. Potrebujejo pripadnike, ki so videti normalni in se lahko neopazno vključijo v tuje okolje. V interesu terorističnih organizacij je, da so ljudje, ki jih izberejo za samomorilske misije, mentalno zdravi. Samomorilski napad namreč hočejo prikazati kot heroično dejanje, ne pa kot dejanje iz obupa. Napad na ZDA so tako izvedli pripadniki Al Kaide v Evropi, ki so živeli povsem zahodnjaško življenje. Podobno je bilo z napadalci v Londonu. Te osebe niso bile v veri sistematsko vzgajane od malih nog, ampak so kasneje postali motivirani, kasneje so se priključili teroristični organizaciji, kasneje so začeli goreče verovati. Gre za ljudi, ki so bili razpeti med zahodnim in arabskim svetom. V zahodnem svetu so se počutili odrinjene, zato so poiskali družbo, s katero so se lahko ujeli. In to je bila Al Kaidi priložnost za rekrutiranje novih članov.«
Kakšna je nevarnost, da teroristi samomorilsko akcijo izvedejo tudi v Sloveniji?
»Če pogledamo Dansko, ki je s Slovenijo varnostno primerljiva država, in se spomnimo burnega odziva zaradi objave Mohamedovih karikatur v danskem časopisju, obenem pa vemo, da so taiste karikature objavljene tudi na slovenski strani Wikipedie in Mladinini spletni strani, potem teoretično obstaja možnost, da sprovociramo tudi kakšno teroristično dejanje na naših tleh …«
Slovenski vojaki so prisotni v Afganistanu. Tudi to je lahko povod za jezo teroristov …
»Čeprav naše enote skrbijo zgolj za stabilizacijo razmer na teh območjih, je tudi vaše razmišljanje povsem legitimno.«