V Iskratelu iščejo nove trge
"Iskratel je po načinu poslovanja investicijska panoga, ki je bila predvsem na vzhodnoevropskih trgih zelo prizadeta," pravi Andrej Polenec, glavni direktor podjetja Iskratel.
Kranj – Svetovna gospodarska kriza pušča posledice v skoraj vsakem slovenskem in gorenjskem podjetju, kjer se spopadajo z upadanjem naročil, posledično odpuščajo delavce ali skrajšujejo delovni čas. V uredništvo smo pridobili informacije, da trdo gospodarsko situacijo (predvsem zaradi ruskega trga) močno čutijo tudi v Iskratelu, zato smo prek njihove službe za odnose z javnostjo za nekaj odgovorov prosili glavnega direktorja Andreja Polenca.
O sesutju ruskega trga informacijsko-komunikacijskih tehnologij pravi: »Iskratel je po načinu poslovanja investicijska panoga, ki je bila predvsem na vzhodnoevropskih trgih zelo prizadeta. Naši partnerji in kupci so občutno zmanjšali vložke v investicije, zato se je s tem povečala naša finančna izpostavljenost. Ob vsem tem so problem na naših trgih tudi občutne devalvacije in nestabilnost samih trgov.« V podjetju se za skrajševanje delovnega časa niso odločili, na vprašanje o številu sodelavcev, ki so sestavljali Iskratel 1. oktobra lani in številom danes, v podjetju ne odgovorijo natančno (citat): »Iskratel je v letu 2008 zapustilo 54 sodelavcev, od tega 11 zaradi odpovedi pogodbe iz poslovnih razlogov.« O tem, koliko sodelavcev je Iskratel zapustilo v zadnjih treh mesecih, direktor Polenec nič.
V velikem kranjskem telekomunikacijskem podjetju z več kot petdesetletnimi izkušnjami so v preteklih mesecih sprejeli več ukrepov za zagotavljanje optimalnega poslovanja. Zaradi upada naročil v prvem kvartalu so v dogovoru s sindikatom in svetom delavcev znižali plače za deset odstotkov. Poleg tega so izvedli še štiri druge ukrepe: »Diverzifikacija prodaje: poskušamo odpreti nove trge, ki bi nam zagotovili neodvisnost od nestabilnih vzhodnoevropskih trgov; čistimo produktno paleto: danes že lahko govorimo o novi generaciji dostopa in krmiljenja, vsekakor pa je za razvoj letos predvidenih kar dvajset milijonov evrov; zmanjšujemo investicije, promocijo, pogodbeno delo, tudi študentsko delo in delo zunanjih sodelavcev je okrnjeno; zmanjšali smo povračilo potnih stroškov (na 80 odstotkov), zmanjšali letni regres in ukinili božičnico.«
Aktivnosti v IKT park so danes v celoti zamrznjene (zaradi nesprejemljivih razpisnih pogojev države), danes v Iskratelu bolj stavijo na Telekomunikacijski center, za katerega imajo dovolj prostorov. »Seveda je kriza tudi priložnost za uspeh,« v odgovoru še zapiše Andrej Polenec in nadaljuje: »Mi jo vidimo predvsem v prečiščenem produktnem portfelju, regionalni razpršenosti in naši veliki sposobnosti prilagajanja zahtevam tako trga kot kupcev.«