Priznali recesijo
Vladni urad za makroekonomske analize je popravil novo oceno letošnjih gospodarskih gibanj, ki kaže na občuten upad gospodarstva.
Ljubljana – Osrednja ekonomska pa tudi politična tema preteklega tedna je bilo sprejemanje rebalansa državnega proračuna. V torek, torej le dan pred začetkom parlamentarne obravnave rebalansa, ki pomeni osnovo in zbir državnih protikriznih ukrepov, je Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) na seji strateškega sveta objavil novo oceno gospodarskih gibanj v letošnjem in prihodnjem letu v Sloveniji. Ta, tako imenovana spomladanska ocena gibanj upošteva hitro poslabševanje razmer v mednarodnem okolju, se bistveno razlikuje od popravljene jesenske napovedi v decembru, saj namesto dosedanje 0,6-odstotne gospodarske rasti napoveduje štiriodstotni upad bruto domačega proizvoda (BDP), kar pomeni napoved občutnega upad gospodarske aktivnosti. To tudi uradno pomeni, da smo v Sloveniji v gospodarski recesiji.
Ko glavni razlog za ta preobrat v napovedi so močno poslabšane razmere v mednarodnem gospodarskem okolju, ki bodo vplivale predvsem na znižanje izvoza in investicij, kar pa sta ključna dejavnika slovenske gospodarske rasti. Pričakujejo, da bo tem gibanjem navzdol sledila tudi potrošnja prebivalstva, višja bo le državna potrošnja. V večini dejavnosti se bo znižala dodana vrednost, najbolj v predelovalnih dejavnostih in gradbeništvu. Zaostrene gospodarske razmere bodo z zamikom vplivale tudi na trg dela, kjer na UMAR-ju pričakujejo letos povečanje registrirane brezposelnosti na 8,9 odstotka, prihodnje leto pa celo na 10,3 odstotka, to pa pomeni, da bomo imeli ob koncu letošnjega leta sto tisoč brezposelnih. Umirila naj bi se tudi rast plač. Ker je bil rebalans državnega proračuna, ki ga je državni zbor pretekli teden tudi potrdil, pripravljen na osnovi prejšnjih, znatno bolj ugodnih napovedi, naj bi v roku enega meseca že pripravili drugi rebalans.