Središče mesta naj spet živi
To je bil eden od najpomembnejših kriterijev pri izbiri najprimernejše urbanistične in arhitekturne rešitve za središče Kranja in ureditev kanjona Kokre.
Kranj – »Kranj potrebuje celostno ureditev mesta, zato smo se odločili za razpis javnega natečaja. Res je to nekoliko pozno, saj nekatera dela že potekajo, toda še vedno dovolj zgodaj, da se najdejo ustrezne najboljše rešitve. Elaborati oziroma predlogi v njih so dobri in upam, da bomo uspeli s kandidaturo na razpisu Službe vlade za razvoj lokalne skupnosti, kjer se bomo potegovali za 3,5 milijona evrov. S tem denarjem bi se dela lahko začela že v letu 2010,« je ob sredinem odprtju razstave natečajnih elaboratov poudaril kranjski župan Damijan Perne.
Predsednik ocenjevalne komisije Aleš Mlakar iz Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije je povedal, da je na tečaj prispelo enajst elaboratov za ureditev javnih površin v središču Kranja in deset za ureditev kanjona Kokre. »Naša odločitev o najboljših je bila težka, pri ocenjevanju pa smo se zavedali, da je treba upoštevati tako bogato kulturno dediščino kot varovanje okolja in hkrati ekonomiko gradnje. Predvsem pa nam je bila jasna želja, da središče Kranja znova oživi,« je poudaril Aleš Mlakar in povedal, da so prvo nagrado in 12 tisoč evrov za ureditev javnih površin starega mestnega jedra dodelili avtorjem Urški Kranjc, Gaji Trbižan, Matiju Jemcu, Karli Jankovič in Tini Cotič, prvo nagrado za ureditev kanjona Kokre pa sta si zaslužili dve skupini (vsaka sta dobili po 4400 evrov), in sicer Janez Dolinar, Irena Rozman Fattori, Andreja Albreht in Živa Girandon ter skupina z avtorji Dušanom in Tomažem Stuparjem, Blažem Budjo, Rokom Jerebom, Nino Majoranc, Andražem Seifertom, Matevžem Čelikom in Andrejem Blatnikom. Kakšne so rešitve večine mladih arhitektov in krajinarskih arhitektov, so si obiskovalci lahko ogledali že na sredinem odprtju razstave, ta pa bo v avli Mestne občine Kranj odprta še do 10. aprila v času uradnih ur.