Gorenjska ima kaj pokazati
V soboto bo na hipodromu v Lescah gorenjska razstava plemenskih živali lisaste in črno-bele pasme. Gorenjski rejci imajo na razstavi kaj pokazati, saj je Gorenjska po rejskih dosežkih vodilna regija v Sloveniji.
Lesce – Govedorejska društva Zgornje Gorenjske, Kranj – Tržič in Škofja Loka ter Kmetijsko gozdarski zavod Kranj bodo v soboto pripravili na konjeniškem hipodromu v Lescah gorenjsko razstavo plemenskih živali lisaste in črno-bele pasme, na kateri bodo gorenjski kmetje in kmetijska posestva predstavili od osemdeset do sto najboljših živali – brejih telic, prvesnic, mladih in starejših krav. Od devetih do desetih bo ogled živali na privezu, med deseto in dvanajsto uro jih bosta ocenjevala strokovnjaka iz Avstrije in z Nizozemskega, opoldne bodo razstavo odprli in kmalu zatem tudi razglasili rezultate ocenjevanja, podelili nagrade in izbrali šampionko razstave. Kot je povedal Igor Stanonik, vodja oddelka za živinorejo v Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj, želijo z razstavo prikazati, kako hitro se rejci približujejo rejskim ciljem, ki so si jih postavili za posamezne pasme. Napredek je očiten. Ko je bila leta 1974 razstava v Žabnici, je bil rejski cilj za lisasto pasmo 3.500 kilogramov mleka. Pred sedmimi leti, ko je bila v Kranju zadnja gorenjska razstava, je bila povprečna mlečnost vseh krav lisaste pasme 5.099 kilogramov, lansko povprečje je bilo že 5.838 kilogramov. Podobno je bilo pri črno-beli pasmi. V letu 1976, ko je bilo na Gorenjskem samo deset rejcev črno-belih krav, je bilo povprečje 4.000 kilogramov mleka po kravi, leta 2001 že 6.980, lani pa 7.632 kilogramov.
Po podatkih Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj je na Gorenjskem 3.067 kmetij, na katerih redijo 19.313 krav, od tega 14.846 mlekaric in 4.467 krav dojilj. Število kmetij, ki redijo samo še dojilje, se je v zadnjem letu nekoliko zmanjšalo, upada pa tudi število kmetij, ki oddajajo mleko v mlekarno. V kontrolo prireje mleka je vključenih 409 čred s 10.650 kravami, med katerimi je 58 odstotkov krav črno-bele pasme. Mlečnost se zvišuje iz leta v leto in je nad slovenskim povprečjem. Pri lisasti pasmi je bila lani na Gorenjskem povprečna mlečnost kontroliranih krav v standardni lokaciji 5.838 kilogramov in v Sloveniji 5.238, pri črno-beli pasmi pa na Gorenjskem 7.632 kilogramov in v Sloveniji 7.247. Na stabilne razmere v gorenjski govedoreji kaže tudi število prvih osemenitev, lani je spet preseglo mejo 22 tisoč in je v primerjavi z letom prej celo nekoliko poraslo. Število prvih osemenitev s črno-belimi biki se je od leta 1990 do danes podvojilo, lani jih je bilo že več kot deset tisoč.