Preživljanje prostega časa na travi
Marec je s svojimi sončnimi dnevi že privabil ljubitelje vrtnarjenja na vrt.
Za uvod v novo delovno sezono vrtnih opravil najprej temeljito preglejmo trate. Najprej ugotovimo, ali je vsa površina trate enako suha, ali se mogoče na katerem delu zadržuje voda. Tam navadno tudi zraste mah. Z gostimi grabljami intenzivno prečešemo trato, da ji odstranimo suhe dele in da ji zrahljamo korenine, s čimer tudi spodbudimo novo rast. Na senčnih predelih vrta se pod debelo snežno odejo pojavi snežna plesen. Navadno na predelih vrta, kjer je bil sneg steptan. Dobro je povprašati v naših vrtnih centrih za kakšen preparat, da ta predel poškropimo in razkužimo. Ko trava po kakšnem večjem deževju ozeleni, jo lahko tudi pognojimo.
V starejših vrtovih blizu kmetijskih površin na naš vrt rad zaide tudi krt. Da bomo čez poletje našo trato lahko kosili, je potrebno močno pograbiti vse krtine, saj na teh mestih najraje zraste plevel. Če bomo krtine vztrajno grabili, se bo krt sam odselil, ne da bi ga lovili in preganjali. Lepo trato nam lahko uničijo tudi pretirano razmnoženi deževniki ali ličinke majskega hrošča. Če se na trati igrajo otroci, je potrebno živali odstraniti in tudi preprečiti, da bi se na trati zadrževale. Tako napadena trata ne raste lepo, korenine se sušijo in površino bo zapolnil plevel. Če ptice pogosto kljuvajo po trati, pomeni, da tu najdejo hrano tudi gosenice in druge ličinke. Prav zaradi škode, ki jo napravijo, je dobro, da trato pregledujemo, opazujemo življenje na njej in tudi poskrbimo, da ostane lepa in zdrava.
Nekateri ljubitelji vrtov imajo raje lepo in urejeno trato kot gredico rož. Zato jo tudi poškropimo proti plevelom, sem sodi tudi v teh dneh najboljša solata, regrat. Nekaterim pa je najlepša trata tista, ki je polna pomladnih rožic: marjetic, trobentic, spominčic, deteljic ... Seveda pa se vse te rastline hitro razraščajo in izpodrivajo prostor travi. To so širokolistni pleveli, ki jih zatiramo s herbicidi. Pri uporabi herbicidov se strogo držimo navodil proizvajalca, ki so priložena embalaži. Škropimo takoj, ko rastline pokažejo prve liste, ob lepem vremenu, ko ni ne vetra ne jutranje rose.
Največja nadloga lepe trate je mah. Pojavi se na senčnih predelih vrta, za širokimi grmi, za živo mejo, ali po mnogih letih, ko je trata že tudi stara in se ne obnavlja.
Tudi za odstranjevanje mahu se najdejo pravi pripravki, uniči pa ga tudi jesensko posipanje apna. Za res lepo in zeleno trato jo je treba gnojiti 2- do 4-krat na leto, najbolje, da uporabimo specialna gnojila za trate. Prav marec je pravi mesec pred novo rastno sezono za prvo gnojenje v letu. Torej večji del vrta je navadno zelena trata, ki je namenjena tudi počitku ob dolgih poletnih večerih in uživanju v naravnem okolju, in tudi otroci naj najdejo prostor za sprostitev in igro na domači travi. Poletne mesece preživimo čim več na vrtu, saj vsi ljubitelji vrtov živijo za te mesece, ko lahko občudujejo barve in vonje rož z domačega vrta.