Spori se ne rešujejo le sodno
Prvostopenjska sodišča bodo morala že prihodnje leto strankam ponuditi alternativno reševanje sporov. Kdor bo nerazumno zavračal sodelovanje v mediaciji ali arbitraži, bo nosil stroške sodnega postopka, ne glede na končni uspeh.
Kranj – Ministrstvo za pravosodje pripravlja zakon o alternativnem reševanju sporov, po katerem bodo prvostopenjska sodišča (okrajna, okrožna in delovna sodišča 1. stopnje) s 1. januarjem 2010 dolžna strankam ponuditi alternativno reševanje sporov. Osnutek zakona bo že aprila obravnaval pravkar ustanovljeni svet za alternativno reševanje sporov, je v sredo napovedal pravosodni minister Aleš Zalar. Svet je ministrovo posvetovalno telo s štiriletnim mandatom, njegova prva predsednica pa je sodnica Bojana Jovin Hrastnik. Zakon se bo po ministrovih napovedih uporabljal v sporih iz civilnopravnih, gospodarskih, delovnih, družinskih in drugih premoženjskih razmerij, želja pripravljavca zakonskega besedil pa je, da bi večino sporov rešili zunaj sodne dvorane. »Obremenjenost sodišč z zadevami je namreč velik problem, ki terja sistemsko rešitev,« je dejal minister.
Sodišča si bodo lahko sama izbrala katerega od alternativnih postopkov, nekatera – med njimi tudi Okrožno sodišče v Kranju - pa so programe alternativnega reševanja sporov že razvila. Na ministrstvu sicer predvidevajo, da bo najpogostejši izbrani alternativni postopek mediacija, lahko pa tudi arbitraža.
Minister je napovedal, da bodo v prihodnosti tudi v pogodbe vnašali klavzulo, s katero se stranki zavezujeta, da bosta za reševanje morebitnih sporov uporabile alternativne oblike reševanja sporov, kot sta mediacija in arbitraža. Po njegovih besedah je taka klavzula izvršljiva, kar pomeni, da do spora na sodišču sploh ne pride. Za alternativno reševanje sporov se ministrstvo zavzema tudi v družinskih zadevah, zato sodeluje v medresorskem usklajevanju pri pripravi družinskega zakonika, ki predvideva tudi mediacijo.
Ministrstvo za pravosodje bo zagotovilo materialne, prostorske in druge možnosti za delovanje programov alternativnega reševanja sporov, tako da bodo sodišča lahko strankam ponudila alternativni postopek takoj po vloženi tožbi.
Predlog zakona predvideva, da bi bile začetne tri ure mediacije (razen v gospodarskih sporih) brezplačne. Strankam, ki bodo nerazumno zavračale sodelovanje v mediaciji, pa bo sodišče naložilo plačilo stroškov sodnega postopka ne glede na njihov uspeh v postopku.