Toplarna Planina je v lasti lastnikov stanovanj na Planini, ki pa pravega vpliva na delovanje in cene ogrevanja nimajo. (Foto: Gorazd Kavčič)

Visoki stroški za ogrevanje

"Imam 470 evrov pokojnine, za Domplanovo položnico pa odštejem polovico. Ali je to normalno," se sprašuje Kranjčanka Majda Vidic, vključena v civilno iniciativo za ureditev energetske oskrbe naselja Planina.

Kranj – »Računi za vodo in ogrevanje so nenormalni. Od pokojnine dam le za stroške, ki jih obračuna Domplan, od 220 do 270 evrov, tu pa so še druge položnice,« pravi Majda Vidic, ki le za ogrevanje plača okoli 90 evrov na mesec. Moti jo, da Domplan obračunava tudi omrežnino za plinsko napeljavo, ki je, tako kot Kotlovnica Planina, v lasti dvanajst tisoč stanovalcev Planine.

»Problem ogrevanja teži številne Kranjčane,« Vidičevo dopolnjuje Marjan Podbevšek, neformalni vodja civilne iniciative: »Na Javno agencijo RS za energijo smo zato poslali pritožbo o Domplanovem nepravilnem obračunavanju omrežnine, kar vsaj v višini 15 do 20 odstotkov vpliva na končno ceno ogrevanja.« Sporni priključek na plinovod je po mnenju civilne iniciative last Toplarne in ne Domplana, ki jo je ta zgradil iz plačil za ogrevanje in ne iz lastnega dobička, s tem pa naj bi kranjsko podjetje za upravljanje večstanovanjskih objektov na leto neupravičeno zaračunalo od sedemsto do osemsto tisoč evrov oziroma povprečno po 240 evrov na stanovanje.

Mestna občina Kranj: »Nimamo vpliva!«

»Zahtevamo, da Domplan zaračunano omrežnino povrne lastnikom in hkrati spusti cene ogrevanja, saj je po naših podatkih ogrevanje v Kranju najdražje v Sloveniji,« zahteva civilna iniciativa. Podžupan Mestne občine Kranj Stane Štraus je poudaril, da občina ni lastnica Domplana: »Občina ima z Domplanom danes odprta vsaj dva večja problema: ogrevanje in distribucijo plina. V preteklosti občina svoje vloge ni odigrala dovolj zavzeto, reagirale niso niti pristojne državne institucije. Tako je Domplanu uspelo doseči monopolni položaj, ni pravega nadzora in spoštovanja predpisov, predvsem pa ni nadzora potrjevanja cen, zato cene danes določajo samovoljno.« Obljublja, da bo MOK vse to uredila, prvi korak bo že pri izbiri javne gospodarske službe.

V Domplanu navedbe podžupana in civilne iniciative pričakovano zanikajo. »Distribucijo zemeljskega plina v Kranju izvajamo po pogodbi z MOK iz maja 2003, dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja pa po več drugih določilih,« pojasnjuje direktorica Vera Zevnik. Trdi, da je Izvršni svet skupščine občine Kranj avgusta leta 1990 Domplan »pooblastil za izvedbo vseh strokovnih in investicijskih opravil v zvezi s plinifikacijo široke potrošnje«. »Domplan je oktobra istega leta pridobil gradbeno dovoljenje za priključeni plinovod od MRP Planina do obstoječe kotlovnice, oktobra leta 1991 pa tudi uporabno dovoljenje,« pravi Zevnikova in na ta način ovrže navedbe podžupana Štrausa, da Mestna občina Kranj nima z Domplanom nič, ne odgovori pa na navedbe civilne iniciative, da je priključek na plinski priključek v lasti toplarne, s tem pa stanovalcev, ki so lastniki toplarne.

Cene ogrevanja morajo pasti

Končni znesek računa za plin je sestavljen iz treh delov, pojasnjujejo v Domplanu: cene za dobavljeni zemeljski plin, ki vključuje tudi trošarino in takso za obremenjevanje okolja, ceno za uporabo omrežja oziroma omrežnino in ceno za izvajanje meritev (ki se kotlovnici Planina ne zaračunava). O vse višjih cenah ogrevanja direktorica Vera Zevnik pravi: »Višina omrežnine se od uveljavitve 1. januarja 2008 do danes ni spremenila, zato njeno zaračunavanje ne more biti razlog za očitane podražitve ogrevanja v letu 2008. Drži pa, da se je nabavna cena zemeljskega plina pri dobavitelju Geoplin povečala za več kot 40 odstotkov.«

Direktorica tudi zavrača trditev, da je cena ogrevanja v Kranju najvišja v državi, saj: »Primerjalna analiza cen, ki jih objavlja Statistični urad, je pokazala, da je bila cena toplotne energije v Kranju večinoma v povprečju cen analiziranih mest (izjemi sta ceni toplotne energije v Ljubljani in Velenju zaradi specifične proizvodnje toplotne energije).« Tako podžupan Stane Štraus kot Marjan Podbevšek in drugi člani civilne iniciative pa so kljub vsemu prepričani, da sistem, kjer cene določa, potrjuje in nadzira le Domplan, ni pravi, zato Štraus dodaja: »Občina se bo skušala s podjetjem dogovoriti za nižje cene za distribucijo plina in ogrevanja, vzpostaviti moramo dober nadzor. Za dosego tega bomo uporabili vsa pravna sredstva, vztrajali bomo do konca.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / nedelja, 20. januar 2019 / 12:34

Zaščiteno ujedo imel v ujetništvu

Policisti so pred tednom dni pri osebi z Gorenjskega zasegli zaščiteno samico postovko, ki jo je imela leto in pol v ujetništvu.

Objavljeno na isti dan


Kranjska Gora / sreda, 11. oktober 2017 / 20:07

Dnevi turizma

Kranjska Gora – Od 17. do 19. oktobra bodo v Kranjski Gori potekali Dnevi slovenskega turizma, ki so osrednji strokovni dogodek v turizmu v Sloveniji. V treh dneh se bodo zvrstili plenarni del s po...

Tržič / sreda, 11. oktober 2017 / 20:07

Nov pravilnik za sofinanciranje ljubiteljske kulture

Tržič – Občinski svetniki so na nedavni seji sprejeli nov Pravilnik o sofinanciranju programov ljubiteljskih kulturnih dejavnosti v občini Tržič. Kot je povedal v. d. direktorja občinske uprave Vid...

Kultura / sreda, 11. oktober 2017 / 14:27

Spokoj časa

Tržič – V Galeriji Atrij je na ogled tretja samostojna slikarska razstava domačina Boštjana Močnika Spokoj časa. Veselje do likovnega izražanja avtorja spremlja že od mladosti, njegov prvi mentor j...

Kronika / sreda, 11. oktober 2017 / 14:25

Mladi gasilci pokazali dobro pripravljenost

Šenčur – V soboto je v Šenčurju potekalo regijsko gasilsko tekmovanje za mladino, na katerem je nastopilo 78 ekip v kategorijah pionirk in pionirjev ter mladink in mladincev. Pomerile so se v mokri...

Rekreacija / sreda, 11. oktober 2017 / 14:25

Oljčni venec še za dva Gorenjca

Gorenjca Špela Šavs in Stanko Maček sta letos uspešno pretekla Špartatlon. Za oba je bilo to prvič, še zahtevnejša preizkušnja pa za Špelo, ki ji je, ko je bila na poti, umrl oče. Tekla je z mislijo n...