Med sosedi 133
Nedeljska prireditev Koroška poje v popolnoma zasedeni veliki dvorani Doma glasbe v Celovcu je bila mogočna manifestacija bogate kulturne dejavnosti Slovencev na Koroškem. Krščanska kulturna zveza, ki vsa leta organizira pevsko srečanje Koroška poje, je letošnji osrednji koncert posvetila komponistu, zborovodji in organistu Pavletu Kernjaku, ki se je pred 110 leti, 9. februarja leta 1899 rodil pri Mežnarju v Št. Ilju ob Dravi v Rožni dolini. Leta 1926 se je poročil z Amalijo Schaller, s katero sta se preselila na Filijevo domačijo na bližnji Trebinji. Umrl je 11. decembra leta 1979. Koncert je bil spomin na 110-letnico njegovega rojstva in na 30-letnico njegove smrti.
Pavle Kernjak je bil nekaj posebnega. Želel je študirati glasbo, vendar doma za študij ni bilo denarja. Na željo staršev se je izučil za krojača, vendar se glasbi in petju ni hotel odpovedati. Nekaj osnovnega glasbenega znanja mu je dal župnik Janez Sneditz, vse drugo pa se je ob večerih ob domačem harmoniju, ki mu ga je kupil oče in ga še vedno hranijo v Št. Ilju, in na orglah v šentiljski cerkvi učil sam. Kdo ne pozna njegovih skoraj ponarodelih pesmi, kot so Mojcej, Katrca, Rož, Podjuna, Zila, Jes pa moj hvažek (pri njej so mu nekateri očitali, da napeljuje k pijančevanju – op.p.), Urca štiri je odbila, Mamici, Mi smo mi. Za glasbo in petje se je navdušil tudi njegov sin Miro, eden od treh sinov. Skupaj sta napisala okrog 200 pesmi, ki jih je začela ob Kernjakovem jubileju izdajati Krščanska kulturna zveza. Tudi vnuki, skupaj se jih je 20, od katerih jih je kar 14 rodilo v družini sina Mira, med njimi tudi Mojcej, so glasbeno nadarjeni. Še posebej Anton, ki je že uspešen pianist v Baslu v Švici. Vnuka Katja in Valentin pa sta vodila nedeljski koncert.
Na koncertu so Pavletu Kernjaku v čast in spomin zapeli številni koroški zbori. Poseben gost pa je bil Slovenski oktet iz Ljubljane, ki velja za najboljšega izvajalca Kernjakovih pesmi. Za časa njegovega življenja so glasbenik in pevci postali veliki prijatelji. Do Pavleta Kernjaka neguje posebno spoštovanje tudi sedanja sestava Slovenskega okteta. Večkrat je dejal, da bo »Koroška živela, dokler bo pela«.
Ta teden bosta v Ljubljani in na Trbižu še dve kulturni prireditvi. Danes ob 19. uri bo v dvorani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije skupna prireditev kulturnih organizacij zamejskih Slovencev in Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti z naslovom Brez mej. V nedeljo, 15. marca, ob 14.30 pa bo v kulturnem centru na Trbižu prireditev Koroška in Primorska pojeta. To je že tradicionalna pevska revija.