Pomoč srbski šoli
Z dobrodelnim koncertom na Kokrici, ki se ga je udeležil tudi šolski minister Igor Lukšič, so za šolo iz Banatske Topole zbrali okoli 1.500 evrov pomoči.
V četrtek sta OŠ Franceta Prešerna Kranj in Kulturno društvo Kokrica v kulturnem domu na Kokrici priredila dobrodelni koncert 'Mi se imamo radi' za osnovno šolo Bratstvo i jedinstvo iz Banatske Topole. Nastopili so ansambel Radost, Denis Novato, učenci OŠ Franceta Prešerna, moški pevski zbor Fantje iz Dola, ženski pevski zbor Viva vox, orientalske plesalke ŠD Latino in Adi Smolar, ki je še posebej razgrel občinstvo v nabito polni dvorani. »S koncertom smo zelo zadovoljni. S prodanimi vstopnicami smo zbrali okoli 1.500 evrov. Poleg tega so naši učenci za srbske vrstnike prispevali veliko šolskih potrebščin,« je dejal učitelj Jurij Marussig, pobudnik dobrodelnega koncerta.
Nad prireditvijo je bil navdušen tudi ravnatelj šole iz Banatske Topole Dobrivoj Martonoši. Kot je pojasnil, bodo z zbranim denarjem kupili računalniško opremo, saj si jo sami zelo težko privoščijo. Na ta način bodo modernizirali pouk, otrokom pa omogočili, da preko interneta sklepajo nova prijateljstva po svetu. »Naše šole so veliko slabše opremljene kot slovenske, edino otroci so enaki kot tu. Vaša šola je zelo lepa in velika, naša je precej manjša, ima okoli 70 učencev. Tu je povsem drugi svet kot v Vojvodini in Srbiji,« je povedal ravnatelj Martonoši, ki je v Slovenijo skupaj s tremi sodelavci in štirimi učenci pripotoval za tri dni. V tem času so si ogledali, kako poteka pouk na OŠ Franceta Prešerna, obiskali pa so še Bled in Ljubljano.
Dobrodelnega koncerta na Kokrici se je udeležil tudi minister za šolstvo in šport Igor Lukšič. »Na takšnih prireditvah se širi srčna kultura. Solidarnost je tista vrednota, ki zlasti pri mladih in tudi pri starejših izpostavlja človeško dimenzijo. Tudi v šoli je v prvi vrsti vzgoja ljudi, socializacija, ki mora biti pred kakršnim koli učenjem podatkov na pamet. Da vsak dan postajamo boljši ljudje, je ključna dimenzija šole,« je poudaril Lukšič. Ravnatelj OŠ Franceta Prešerna Aleš Žitnik je po koncertu ugotavljal, da se je znova pokazalo, da Slovenci veliko damo na dobrodelnost: »Čeprav so v zadnjem času razmere težke tudi za naše prebivalce, so se izkazali. Učenci pa skozi takšne dejavnosti krepijo vrednote, kot so strpnost, sodelovanje, tovarištvo.«
OŠ Franceta Prešerna je stik s šolo iz Banatske Topole navezala lansko jesen, ko je njena učenka Marija Sladič na mednarodnem fotografskem natečaju srbske šole osvojila tretjo nagrado. Z dobrodelnim koncertom pa se sodelovanje teh dveh še šol ni končalo, temveč se je po Marussigovih besedah šele dobro začelo: »Dogovarjamo se, da bi jim mi jeseni vrnili obisk, prihodnje leto pa bi se udeležili njihovega fotografskega tabora.«