Pripenjanje vsem ni v krvi
Februarja so policisti na Gorenjskem zaradi neuporabe varnostnih pasov kaznovali 452 kršiteljev. Uporaba pasov se sicer zadnja leta izboljšuje.
Kranj – Podatki analiz kažejo, da se uporaba varnostnega pasu v cestnem prometu izboljšuje, še vedno pa je kar precej takih, ki se na predpise, s tem pa tudi na svojo varnost, požvižgajo. Po besedah vodje prometne policije na Generalni policijski upravi Roberta Sušanja je bila lani uporaba varnostnih pasov na prednjih sedežih 85,7-odstotna, leto prej pa nekaj več kot 78-odstotna, povečala pa se je tudi uporaba pasov na zadnjih sedežih. Policisti pa naletijo na skorajda nemogoče primere, dodaja Sušanj in pri tem navede starša, ki je tudi sam nepripet na prednjem sedežu vozil nepripetega otroka. Taki primeri pa po njegovih besedah sploh niso osamljeni.
V februarski preventivno represivni akciji Varnostni pas - pripni svoje življenje so sicer slovenski policisti ustavili več kot šestdeset tisoč vozil in odkrili okoli sedem tisoč prekrškov zaradi neuporabe varnostnih pasov, od teh okoli 90 odstotkov na prednjih sedežih, večinoma pa je šlo za voznike osebnih vozil, je povedal Anton Hribar s sektorja prometne policije. Policisti so v 90 odstotkih izrekli globe, desetina kršiteljev pa jo je odnesla samo z opozorilom, je pojasnil Hribar.
Na Gorenjskem so policisti med izvajanjem akcije ustavili okoli 4700 vozil. »Kršiteljem cestnoprometnih predpisov je bilo izdanih 1336 plačilnih nalogov, od tega 452 zaradi neuporabe varnostnih pasov,« je razložil tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj Andrej Zakrajšek. Gorenjski policisti so skupaj s Sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, združenji voznikov in avtoprevoznikov, šolami in drugimi organizacijami izvedli tudi več preventivnih akcij na temo uporabe varnostnih pasov, med drugimi tudi predavanja in predstavitve na roditeljskih sestankih v šolah.