Direktor Turistične organizacije Vzhodne Tirolske Helmut Micheler, katerega je tokratni obisk ´prisilil´ v celodnevno smučanje. Trpel ravno ni.

Rusinja na Tirolskem

Tatiana Maksimova se je iz bankirke prelevila v hotelirko, zapustila je ruske kraje in v osrčju Vzhodne Tirolske zgradila luksuzni spa hotel, v katerem prevladuje sibirska cedra, pa tudi hotel se imenuje po omenjenem iglavcu.

Tokrat smo se za tri dni odpravili v St. Jakob na Vzhodnem Tirolskem, nastanili pa so nas v Hopfgartnu (malce pred Sv. Jakobom) v spa hotelu Zeedren Klang, ki so ga odprli konec lanskega leta in je last podjetne Rusinje Tatiane Maksimove. Ambiciozna dama v najlepših letih se je nekega dne odločila, da zgradi hotel, v Avstriji pa zato, ker jo je okolica navdušila.

Ljudje iz St. Jakoba radi 'potračarijo', da je Rusinja nesramno bogata in da si je že po prvem ogledu hotelskih sob privoščila stavek 'tole mi ni všeč, naredili boste še enkrat'. O tem, da je hotel luksuzen, če drugega ne, vas prepričajo kristali swarovski, ki krasijo prostor tudi kot zavese.

V koči Alpe Stalle smo pokusili tipične avstrijske cmoke, brez tipičnega jabolčnega zavitka in cesarskega praženca ravno tako ni šlo, večerno sankanje pa je bilo pravo adrenalinsko doživetje.

Predstavili so nam še hotel Jaseacherhof, ki stoji takoj ob dolinski žičniški postaji smučišča Brunnalm. Sprejela sta nas turistični šef urada doline Defereggental Gerald Hauser in lastnik hotela Christian Jaseher. Večer je minil v prijetnem vzdušju, se pa kar ni in ni zaključil. Mimogrede smo še izvedeli, kako je pred nekaj tedni v istem hotelu dopustovala znana hrvaška lepotica in eden njihovih mistrov, kar je seveda v velikem slogu objavila ena izmed hrvaških revij – na dveh staneh, seveda. Sledil je ' postanek' v velikem igluju sredi St. Jakoba, ki je nastal naključno – ljudje niso vedeli, kaj bi z vsem 'odkidanim' snegom, pa je turistični urad dobil idejo o igluju. Sredi noči pa smo pristali v eni njihovih prijetnih gostilnic, kjer je gostitelj z veseljem polnil kozarce s 'posebnim' domačim žganjem, pevec lokalnega tria pa nam je takoj razložil, da ve, kdo so Miheliči, Avseniki, omenil pa je celo bivšega blejskega župana in 'muskonterja' Jožeta Antoniča.

Ponočevanje se nam je poznalo naslednji dan, ko so nas odpeljali na krpljanje. Tokrat nas je v roke dobil vodnik nacionalnega parka Visoke Ture, ki je slišal na ime Herman. Postavili smo se v vrsto in sopihajoče zakorakali v celi sneg.

Preden smo zapustili St. Jakob, smo se ustavili še pri 'holzbildhauerju' Johannu Planerju, umetniku, rezbarju, kjer so nas navdušile znane in strašne maske, ki jih izdelujejo tudi v njegovi delavnici, oživijo pa v predbožičnem času kot Miklavževe spremljevalke.

             

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / petek, 14. maj 2010 / 07:00

Jeseniške novice

Jeseniške novice, 14. maj 2010, št. 10

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Včasih je ravno obratno

Vsi so se norčevali iz mojega šepanja

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Nevihta sladkih rož

Pa smo jo dobili: antologijo slovenske poezije 20. stoletja, 372 pesmi 103 avtorjev na 650 straneh. Nevihta sladkih rož je naslov te imenitne knjige, pesmi je izbral in uredil Peter Kolšek, izdala Štu...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Sedmica: Na robu kulturnega

Hm. Stanje duha v Sloveniji ni bistveno drugačno, kot je bilo v prejšnjem stoletju. Recimo. Če bi si želeli na Blejskem otoku baročno cerkvico, postavljeno na gotskih temeljih in posve...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Med sosedi 23

Sredi preteklega tedna je avstrijsko Ustavno sodišče objavilo nove odločbe o dvojezičnih krajevnih napisih na Koroškem, s katerimi razširja seznam krajev, v katerih bi morale stati dv...

GG Plus / petek, 2. februar 2007 / 06:00

Iz starih časov: Lačne terice

Delo teric je bilo naporno, zato so se morale pred teritvijo in med njo dobro podpreti. Delo je bilo enolično, a ne dolgočasno, dogajale so se prav zabavne reči. Eno od zgodb nam je ohra...