Nadaljujejo zbiranje podpisov
V petek je predsednik državnega zbora Pavel Gantar razglasil začetek 35-dnevnega roka za zbiranje podpisov volivcev v podporo referendumu, ki naj bi odločal o ratifikaciji dokumenta, ki govori o vstopu Hrvaške v zvezo NATO.
Ljubljana - Prejšnji teden sta Zavod 25. junij in zunajparlamentarna Stranka slovenskega naroda pripravila državni zbor do tega, da je sprejel pobudo, ki jo je v parlamentarni postopek vložila stranka SLS. Tako je državni zbor v okviru izjave o zaščiti slovenskih interesov med drugim sprejel sklep, da je Slovenija ob osamosvojitvi 25. junija 1991 imela stik svojega teritorialnega morja z mednarodnimi vodami in je med drugim izvajala pristojnosti v celotnem Piranskem zalivu, v zaselkih na levem bregu Dragonje in na ozemlju na levem bregu Mure pri Hotizi. Ko je bil sklep sprejet, je Zavod 25. junij odstopil od zbiranja podpisov za referendum o ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo NATO, SSN pa ne. Čeprav je premier Borut Pahor skušal vodstvo stranke prepričati, naj tudi oni umaknejo referendumsko pobudo, češ da se bo Slovenija izkazala kot neverodostojna država, se to ni zgodilo. Prišlo je celo do razkola v stranki in do odstopa predsednika. V primeru, da bo referendum, bo Slovenija zamudila rok 23. marec, do katerega mora v Washington oddati listine o ratifikaciji vstopa Hrvaške v NATO.
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar pa je razglasil začetek 35-dnevnega roka za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis referenduma glede vstopa Hrvaške v Nato. Rok se izteče 26. marca. Medtem sicer predlagatelji še vedno lahko odstopijo od zbiranja podpisov (zbrati jih morajo 40 tisoč), vendar se to doslej kljub vsem prizadevanjem še ni zgodilo. Kot pravijo v stranki SSN (na zadnjih volitvah je dobila 0,25 odstotka glasov), bi referendumsko pobudo umaknili v primeru, če bi bila rešena vsa mejna vprašanja s Hrvaško, tako pa je po besedah Lovra Škrinjariča, ki je po odstopu predsednika Zdenka Vinkova Vincenca prevzel vodenje stranke, zaradi odgovornosti do podpisnikov pobude in do slovenskih nacionalnih interesov ne bodo. Medtem pa se je do referendumske pobude opredelilo že več strank, tako denimo LDS, ki referenduma ne podpira, ali zunajparlamentarna NSi, ki vodilnim politikom polaga na srce, naj storijo vse, da pride do umika zbiranja podpisov. Oglasil se je tudi predsednik države Danilo Türk, ki je dejal, da referendum v tem primeru ni niti potreben niti koristen. Potreben ni zato, ker je Slovenija že zagotovila varovanje svojih interesov in ni treba, da bi to poskušala doseči še z referendumom. Hrvaško članstvo v NATO ne ogroža ozemeljske celovitosti in ne prejudicira meje med državama, je dejal predsednik. Ne zdi se mu prav, da takšne odločitve prelagamo na volivce, saj imamo institucije, ki so pristojne zanje. Kritičen je bil tudi do politike konsenza predsednika vlade Boruta Pahorja.
Sicer pa je za danes napovedano dolgo pričakovano srečanje med Pahorjem in Sanaderjem v Mokricah.