Rekorder iznad Železnikov
Slavko Lavtar je s svojim gorskim javorjem na licitaciji lesa v Avstriji dosegel rekordno ceno. Kakovostnega lesa je malo, preden so drevesa posekana in pripravljena, je veliko dela.
Železniki - Slavko Lavtar se z gozdom ukvarja že približno petnajst let in ima okoli 200 hektarov gozda na več koncih Gorenjske, večina je na slabših, težje dostopnih terenih. Vselej ga je zanimal kakovosten les, oziroma cena, ki jo je zanj mogoče doseči, ker je takšnega lesa malo. Rekordni gorski javor je zrasel na težko dostopnem terenu nad Železniki.
»Na licitaciji sem bil že tretjič, enkrat sem v Slovenj Gradec peljal oreh in javor, lani sem šel samo gledat licitacijo v Avstrijo, letos smo tja tudi odpeljali les. Da lahko pridemo do tega kakovostnega lesa, je treba najprej narediti poti, kar je nekaj časa videti tudi precej grdo. Zato bi se predvsem rad zahvalil gozdarjem in sekaču, ki so mi strokovno in hrabro pomagali, da smo te poti naredili. Slišal sem, da Tomaž Polajnar s Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj pomaga lastnikom gozdov pri udeležbi na licitaciji, lani sem šel v Avstriji z njim, potem pa sem ga lani decembra poklical in mu pokazal nekaj dreves v Jelovici, za katere je menil, da so še pretenka, nato pa sva šla v Ancovc nad Železniki, kjer je v težko dostopnem terenu in v 30-centimetrskem snegu izbral pet dreves. Potem sem dobil sekača Boštjana Benedičiča, ki je s pomočjo mojega gozdno opremljenega traktorja ta drevesa posekal. Sekanje takih dreves je velika odgovornost, treba je imeti veliko znanja, ker se drevo lahko skolje in potem takšen les ni uporaben za nič drugega kot za drva. Benedičiču je uspelo strokovno posekati drevesa, potem je Polajnar, ki je delal v dežju in snegu, je iz teh dreves pripravil hlode, ki so primerni za licitacijo, ki morajo imeti brezhiben videz,« pravi Lavtar, ki je peljal na licitacijo še dva hloda, ki sta se mu zdela podobna rekorderju, vendar sta bila slabše kakovosti in je zanj iztržil toliko, da ne bi pokril niti stroškov vožnje. Kakovosten les se porabi za izdelavo glasbil, za ugotovitev primernosti je treba veliko znanja, sicer hitro nastane izguba.
Letošnje cene, ki so bile dosežene na licitaciji v Avstriji, so bile višje kot lansko leto in Lavtarjev gorski javor je dosegel rekordno vrednost 6.840 evrov za kubični meter. Gozdno gojitvena dela mu opravljata dva delavca, nekaj je tudi sredstev od države, kljub temu pa je z delom na težko dostopnih terenih tudi veliko stroškov.