Parlament popustil pobudnikom
Na izredni seji državnega zbora so razpravljali o predlogu sklepa o nepriznavanju predpisov Hrvaške, ki kršijo ozemeljsko celovitost Slovenije, in o pobudi za razpis referenduma glede vstopa Hrvaške v NATO.
Ljubljana - Ves teden se je razpletala zgodba, povezana z vstopom Hrvaške v zvezo NATO. Pojavili sta se dve referendumski pobudi: Zavoda 25. junij, ki ga vodi Marjan Podobnik, in Stranke slovenskega naroda (SSN), ki sta za ta namen že zbrala prek pet tisoč podpisov; in zahteva po referendumu Jelinčičeve SNS. Podobnikova pobuda je bila odgovor na sklep, ki ga je v ponedeljek sprejel odbor državnega zbora za zunanjo politiko, da je Hrvaška z več enostranskimi dejanji spreminjala ozemeljski status quo. Sklep pa ni določil, katero ozemlje je Slovenija na dan osamosvojitve dejansko nadzirala. Zavod 25. junij bi referendumske dejavnosti ustavil le v primeru, da bi državni zbor sprejel dodatek, v katerem bo opredelil tudi to, kaj je Slovenija na ta dan nadzirala. Tako naj bi k sklepu sprejeli še dopolnilo, ki pravi: »Republika Slovenija zaradi zaščite slovenskih interesov ob pristopanju Hrvaške k zvezi NATO opozarja, da zavrača poskuse kršitve ozemeljske celovitosti Slovenije ter spreminjanje stanja na kopnem in morju na dan 25. junija 1991, ko so slovenski organi med drugim izvajali pristojnosti v zaselkih na levem bregu Dragonje, na ozemljih na levem bregu Mure pri Hotizi in Slovenija je imela teritorialni stik z odprtim morjem in je izvajala jurisdikcijo nad celotnim Piranskim zalivom.«
Državni zbor je v sredo vse popoldne razpravljal o tem vprašanju, pred tem je predsednik vlade Borut Pahor s poslanci za zaprtimi vrati razpravljal o pomembnosti sprejetja dopolnila, saj bi namreč drugačen izid škodil verodostojnosti države. Poslanci so nazadnje s 65 glasovi za in štirimi proti (poslanci stranke SNS) podprli dopolnjen sklep. Po takšnem izidu je Marjan Podobnik zagotovil, da bodo ustavili vse aktivnosti pri zbiranju podpisov za referendum. V zunajparlamentrani SSN pa so dejali, da aktivnosti nadaljujejo. Posebej pa so poslanci državnega zbora obravnavali tudi pobudo Jelinčičeve stranke SNS za referendum o vstopu Hrvaške v NATO. Zoper pobudo je glasovalo 59 poslancev. Vse poslanske skupine so referendum zavrnile kot nepotreben in v nasprotju s slovenskimi interesi.