Največji problem so odpadki
Največji problem na Gorenjskem je ta čas neurejeno ravnanje z odpadki, je po srečanju z župani Zgornje Gorenjske ugotavljal okoljski minister Karl Erjavec. Pogovarjali so se tudi o doinštalaciji HE Moste, prestavitvi steze leškega letališča in urejanju hudournikov.
Žirovnica – Na sredini seji koordinacije županov Zgornje Gorenjske, ki je potekala v Čopovi hiši v Žirovnici, se je minister za okolje in prostor Karl Erjavec seznanil z največjimi okoljskimi problemi na Gorenjskem. Nekatere projekte zavirajo tudi civilne iniciative, katerih glavni namen ni vedno varovanje okolja, temveč zasebni interesi, ugotavlja minister. Trenutno najbolj žgoč okoljski problem je po njegovem ureditev regijskega centra za ravnanje z odpadki: »Skrajni čas je, da najdemo soglasje in izpeljemo projekt. V finančni perspektivi za obdobje 2007-2013 imamo za te projekte zagotovljen tudi evropski denar, ki pa nam bo ušel, če ne bomo prišli do ustreznega dogovora z okoljem.«
Erjavcu so predstavili tudi nov projekt doinštalacije hidroelektrarne Moste, čemur je v preteklosti že nasprotovala civilna iniciativa. Direktor Savskih elektrarn Drago Polak je pojasnil, da projekt v skladu z referendumsko voljo predvideva tudi trajno zaščito mokrišča Brje: »Vsako leto odnese več kot en meter mokrišča, in če se bomo še dolgo pogovarjali o projektu, bo izginilo.« Obnova elektrarne naj bi se končala prihodnje leto, Polak pa upa, da se bo čim prej začela tudi 75 milijonov evrov vredna doinštalacija. Erjavec je povedal, da bodo na ministrstvu obudili mediacijo in skušali najti širše soglasje lokalne skupnosti, saj gre za okolju izredno prijazen projekt, ki bo zaščitil Brje: »Vem, da bodo pogovori težki. Predstavitev bomo pripravili tudi na blejskem občinskem svetu, brez njegovega soglasja pa ni možno sprejeti državnega lokacijskega načrta.«
Radovljiški župan Janko S. Stušek je ministra prosil za pomoč pri zapletih z rekonstrukcijo in prestavitvijo steze letališča v Lescah. Ta projekt je povezan s kar dvema civilnima iniciativama, ena ga pospešuje, druga zavira, pravi Stušek. Ministra je pozval, naj pospeši izdajo odločbe, saj že pridobljen denar za projekt požira inflacija, podpisana pa je tudi časovno omejena pogodba z izvajalcem in projektantom. Župani zgornje Gorenjke in minister so se posvetili tudi vprašanju sistemskega reševanja urejanja hudournikov. Za vzdrževanje objektov je na voljo premalo denarja, za investicije in investicijska vzdrževanja pa namenjajo denar iz vodnega sklada do zaključka projektov, do izvedbe projektov pa nato ne pride, je opozoril kranjskogorski župan Jure Žerjav: »Večina denarja iz vodnega sklada za gradnjo objektov na spodnji Savi, moje osebno mnenje je, da gre za prelivanje sredstev iz varstva pred naraslimi vodami v gradnjo energetskih objektov.«