Kriza bo, a ne tako huda
Izkušnje iz preteklosti kažejo, da recesija bolj kot kmetijstvo prizadene druge gospodarske panoge.
Kranj – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pred kratkim predstavilo stanje na najpomembnejših kmetijskih trgih in možne vplive krize na kmetijstvo in živilsko predelovalno industrijo.
V državah Evropske unije (EU-27) je povprečna cena bikov, starih do dve leti (R3), v prvem letošnjem tednu znašala 3,28 evra za kilogram in je bila za šest odstotkov višja kot v Sloveniji, povprečna cena telic (R3) je bila 3,18 evra in je bila za 16,3 odstotka višja od slovenskega povprečja, cena krav (O3) pa 2,27 evra in je bila za 40 odstotkov višja kot v Sloveniji. Lani so bile ekonomske razmere za pitanje goved v Sloveniji manj ugodne kot v letu prej. Odkupne cene so po zvišanju v začetku leta postopoma padale, od junija do oktobra so nekoliko porasle, nato pa ostale na približno isti ravni. Po podatkih tržno informacijskega sistema (TIS), ki deluje pri agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja, je odkupna cena mladega pitanega goveda v letošnjem prvem tednu znašala 3,14 evra za kilogram klavne mase in je bila za pet odstotkov višja kot v enakem lanskem obdobju, pokritost stroškov prireje je bila 80-odstotna in je bila za deset odstotnih točk nižja kot leto prej.
Ekonomske razmere v prašičereji se v primerjavi z letom 2007, ko so bile izjemno neugodne, tudi lani in v začetku letošnjega leta niso bistveno izboljšale. Stroški so porasli, odkupne cene pa so se znižale. V letošnjem prvem tednu je cena klavnih trupov znašala 135,48 evra za sto kilogramov in je bila le za 0,8 odstotka višja kot istem lanskem obdobju in za 5,5 odstotka nižja kot leta 2007. Cena prašičjega mesa v Sloveniji je trenutno za 2,8 odstotka nižja od povprečne cene v Evropski uniji.
Po podatkih tržno informacijskega sistema je cena za mleko s 3,7 odstotka maščobe novembra 2006 znašala 27,78 evra za sto kilogramov, leto kasneje 31,56 evra in novembra lani 33,32 evra. Dejanska odkupna cena je bila še višja: novembra 2006 – 28,99 evra, novembra 2007 – 33,48 evra in novembra 2008 – 35,46 evra za sto kilogramov. Po oceni agrarnih ekonomistov je bilo leto 2008 po ekonomski plati za prirejo mleka ugodno, odkupna cena je močno porasla že v zadnji tretjini leta 2007 in je ostala na podobno visoki ravni tudi v vsem lanskem letu, ko je bila v primerjavi z letom prej v povprečju višja za dobrih 21 odstotkov. Letošnje leto se je začelo slabše, odkupne cene se že znižujejo.
Odkupna cene pšenice v Sloveniji je v prvem letošnjem tednu znašala 185,16 evra za tono, skoraj enaka je bila v času žetve, ko je bila sicer v primerjavi z letom prej za desetino višja. Čeprav se je razmerje med prihodki in stroški v primerjavi z letom prej poslabšalo, je bil ekonomski položaj v pridelavi pšenice ugoden, k temu pa je prispevala tudi dobra letina.
Pri koruzi so beležili velika cenovna nihanja. V prvem tednu leta 2007 je cena znašala 146,35 evra za tono, leto kasneje 241,84 evra, v prvem letošnjem tednu pa 92,06 evra ali skoraj 62 odstotkov manj kot leto prej. Ekonomski položaj tržnih pridelovalcev je bil lani izrazito slab, vendar pa se pokaže v drugačni luči, če upoštevamo, da večina prideluje koruzo za potrebe lastne krme in če kot kriterij za oceno ekonomike namesto odkupne upoštevamo nabavno ceno.