Puščavska lilija navdušuje
Skromna puščavska rastlina aloe vera oz. aloja je prava uspešnica. Razstruplja in čisti telo, obnavlja življenjske moči, krepi imunski sistem, zdravi obolenja želodca in črevesja, pomaga pri vnetjih, vlaži in ohranja mladostno kožo. Njen sok najdemo v številnih kozmetičnih linijah.
Aloj je čez tristo
Aloja (Aloe barbadensis), rastlina s 3500-letno zgodovino, je doma v Afriki, zato jo nekateri imenujejo puščavska lilija. Sorodne vrste najdemo tudi v Mediteranu, Aziji, v Srednji in Južni Ameriki. Po svetu je znanih kar 324 različnih vrst aloje, a le redke imajo dovolj močno izražene zdravilne in lepotilne lastnosti. Najbolj učinkoviti med vsemi alojami naj bi bili Aloe barbadensis Miller in Aloe arborescens. Puščavska lilija obožuje vroče in suho podnebje in sovraži mraz. Že temperatura okrog 5 stopinj Celzija je zanjo lahko usodna. Srednjeevropske zmrzali preživi le v rastlinjakih ali na okenski polici.
Bleščeča in grenka
Ime aloja izvira iz arabskega izraza alloeh, ki pomeni bleščeč in grenak. Nanaša se na površino listov in okus soka. Lopatika, lopotka ali lepotka pa so alojo poimenovali naši predniki.
Navdušila že Kleopatro
Za zdravljenje mnogih bolezni so jo uporabljali že Egipčani, Kitajci in Maji. Iz mesnatih listov so pridobivali zdravilni gel in ga na različne načine uporabljali v ljudskem zdravilstvu. Kleopatra je poleg medicinskih kakovosti zaupala tudi njenim lepotilnim učinkom. Sveži listni gel so ji dodajali v kopel, v prah posušen gel pa je njenim očem dajal poseben izraz. Egipčanski duhovniki so jo uporabljali pri balzamiranju – od tod izhaja tudi eno izmed njenih imen - rastlina nesmrtnosti. Verjeli so, da sok aloje naredi vojake neranljive. Veliki navdušenci nad alojo so bili tudi Nefretete, Aleksander Veliki in Neron. Zadnja leta aloja spet doživlja pravi preporod. Znanstveniki so namreč odkrili, da se v njenih listih skriva več kot sto šestdeset dragocenih snovi, med drugim pomembni vitamini, minerali in encimi, ki dobro denejo organizmu.
Za zdravo kožo
Svež gel že tisočletja uporabljajo za celjenje ran, opeklin, kožnih bolezni in za kozmetične pripravke. Ekstrakt aloje uspešno odpravlja aknavost. Sestavine ne sežejo le v gornje plasti kože, temveč skozi sedem kožnih plasti v podkožje. Koža postane bolj prožna, omilijo se rdečica, srbečica, zgladijo gubice. Vlaži kožo in pospešuje njeno obnovo. Pospešuje zdravljenje vseh vrst opeklin, tudi zaradi obsevanja.
Preprečuje okužbe
Dandanes lahko alojo uporabljamo tudi za preprečevanje notranjih vnetij, umirjanje vzdraženega črevesja, odpravljanje zaprtja, ledvičnih obolenj, za pomirjanje ter za krepitev imunskega sistema. Alojo vse bolj omenjajo tudi kot naravno zdravilo proti holesterolu, sladkorni bolezni, okužbi s kandido, celo kot zdravilo proti raku. Za notranjo uporabo je primeren sok, ki ga pridobivajo iz listne sredice. Uporabljamo le najboljše izdelke. Sok preprečuje glivične okužbe, deluje blagodejno na črevesno floro, izboljšuje prebavo, krepi presnovo, pomaga imunskemu sistemu, preprečuje okužbe.