Domel na 36-urni delovnik
Domel, ki zaposluje 830 domačinov, s prihodnjim tednom prehaja na 36-urni tedenski delovnik.
Železniki – Za štiri ure krajši tedenski delovnik, ki v praksi pomeni za desetino nižje plače in prazno tovarno vsak drugi petek, za 15 odstotkov nižje plače zaposlenih po individualnih pogodbah in minimalno plačo 650 evrov bruto, so rezultati včerajšnjega dogovora med vodstvom podjetja in sindikati.
»Sprejeli smo še nekaj drugih ukrepov za zmanjševanje stroškov in zalog, kot je oddaja vseh naročil upravi, ustavitev vseh investicij, podaljševanje plačilnih rokov dobaviteljem, ne bo več podaljševanja pogodb delavcem, zaposlenim za določen čas,« pojasnjuje Jožica Rejec, predsednica uprave.
Dogovor s sindikati je bil zaključen včeraj nekaj minut pred 12. uro, ki razumejo stisko podjetja, saj so zaposleni v večini tudi solastniki podjetja. S ponovno vzpostavitvijo polnega, 40-urnega delovnika bodo plače uskladili z zahtevami sindikatov. Kdaj se bo to zgodilo, pa Rejčeva ne želi ugibati.
Domel se je tokrat že drugič v dveh letih znašel na hudi preizkušnji. Najprej po poplavi septembra 2007, ko so izpeljali vrsto ukrepov za zmanjševanje stroškov, tokrat pa še zaradi posledic svetovne gospodarske krize. »Danes se soočamo, odvisno od proizvodnih programov, z 20- do 30-odstotnimi zmanjšanji naročil. Prva prelomnica je bila ob prehodu v novo leto, drugo pričakujemo sredi februarja, ko upamo na zajetnejša naročila,« pravi Jožica Rejec.
Tako kot sami zahtevajo prilagodljivost svojih dobaviteljev, enako zahtevajo njihovi kupci. Zaradi manjših naročil so bili zaposleni že januarja dva dni na dopustu. »Razlog so tudi zaloge, ki jih moramo zmanjšati. Tudi zato bomo sredi februarja koristili štiri dni kolektivnega dopusta, ki smo ga prenesli iz julija,« pojasnjuje predsednica uprave, ki skozi vse obdobje krize pričakuje veliko prilagajanja, usklajevanja in dogovarjanja. Rezultati lanskega poslovanja še niso znani, vendar naj bi Domel posloval s pozitivno ničlo.