Dijaški domovi vse bolj prazni

Na okrogli mizi v okviru 14. strokovnega srečanja ravnateljev dijaških domov na Bledu so spregovorili o težavah, s katerimi se srečujejo pri svojem delu.

Bled – »Težava je, ker dijaški domovi v javnosti ne obstajajo kot problem, zato se o njih tudi ne govori in jih imajo mnogi le še za naplavino zgodovine,« je na okrogli mizi v okviru 14. strokovnega srečanja ravnateljev dijaških domov poudaril minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič. Ravnatelji so ministra opozorili predvsem na težave, s katerimi se srečujejo pri svojem delu, zlasti zaradi upadanja vpisa v dijaške domove.

 

Vpis v dijaške domove se po besedah predsednice skupnosti dijaških domov Slovenije Marjetke Bren zmanjšuje že od leta 1990. Največ je k temu prispevala nova mreža šol, je poudarila Brenova, ki je gimnazije, kot se je izrazila, pripeljala v vsako slovensko vas. »Svoje so prispevale še boljše cestne povezave, večja dostopnost avtomobilov, štipendijska politika, ki ne upošteva tega, če je dijak vpisan v dijaški dom, in zniževanje sredstev za investicijsko vzdrževalna dela.« To je vodilo v slabši bivalni standard v dijaških domovih in s tem še manjši vpis. Zato so dijaški domovi svojo osnovno vzgojno izobraževalno dejavnost razširili tudi na področje tržne dejavnosti in sociale. V Sloveniji je 40 dijaških domov, njihova zasedenost pa je zgolj 70-odstotna. Eno od možnosti za povečanje vpisa Marjetka Bren vidi v tem, da bi država sofinancirala del oskrbnine dijakom, zlasti če se bodo odločili za prehod na obvezno srednjo šolo. »Dogaja se namreč tudi, da se že vpisani dijaki izpišejo, ker ne zmorejo plačevati oskrbnine.« Prav zagotavljanje možnosti izobraževanja tistim, ki jim sicer ne bi bilo dostopno, pa je eno njihovih najpomembnejših poslanstev, je opozorila Brenova.

 

Marjetka Bren je opozorila še na potrebo po spremembi normativov, predvsem glede zmanjšanja števila dijakov v skupini, in pravični uvrstitvi ravnateljev v ustrezne plačne razrede, pri čemer naj se upošteva tudi naziv in dovoli napredovanje. Ravnatelji dijaških domov razen tega pogrešajo še ustrezen področni zakon, saj ta čas bivanje v dijaških domovih ureja le pravilnik. »Zaradi tega se srečujemo z nerazumevanjem specifike naše problematike,« je še dejala Brenova. Minister Igor Lukšič jim je zagotovil, da se zaveda zahtevnosti njihovega dela in jih tudi podpira v njihovih zahtevah. »Težava pa nastane, ko je to treba realizirati, saj je proračun za letošnje leto že sprejet. Je pa pomebno, da greste s tem v javnost, da se bodo zadeve premaknile v smer, kot jo tu predlagate.« Zato se strinja, da je o teh težavah treba razpravljati, da bodo skupaj našli rešitev, s katero bodo omogočili, da bodo dijaki lahko izbirali tudi šole, ki je sicer ne bi mogli.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 24. december 2010 / 07:00

Okrasitev naj bo domačna

Letošnji trendi pri prazničnih okrasitvah narekujejo naravne aranžmaje, ki ustvarjajo pridih domačnosti, modna je tudi kombinacija srebrne, vijolične in modre barve, vendar pa trendom ne sledite za vs...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Trud Turističnega društva Begunje je opažen

V anketi je sodelovalo 115 prebivalcev Begunj. V njihovem kraju je v načrtu selitev pokopališča na lokacijo za graščino. Anketirane smo vprašali, ali menijo, da je lokacija proti Krpinu ustrezna....

Kranj / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Prezrti v učnih načrtih

Vodstvo Zveze društev mobiliziranih Slovencev v nemško vojsko 1941-1945 je predstavilo pogled na aktualno politično dogajanje.

Gospodarstvo / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Vsaka s svojo zanimivo zgodbo

Kmetica leta je postala Francka Javeršek s Kozjanskega, med šestnajstimi kandidatkami jih je bilo tudi sedem s širšega gorenjskega območja - vsaka s svojo, zanimivo zgodbo.

Šport / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Janko je prevozil najstarejšo kolesarsko dirko na svetu

Brevet ali z drugim imenom Randonee je organizirana ekstremno dolga kolesarska vožnja.

Kronika / četrtek, 27. oktober 2011 / 07:00

Pritiski se izvajajo tudi z ovadbami

Pritiski na policijo se danes kažejo tudi v tem, da policiste osumljenci ovajajo, policijski vodje pa se morajo zagovarjati pred parlamentarnimi komisijami.