Pri kozmetiki upoštevajte roke uporabnosti

Težko je zavreči kozmetične preparate, posebej če so priznane znamke in smo zanje odštele kar nekaj denarja. Vendar ima vsak kozmetični produkt svoj rok uporabnosti, ki ga je pametno upoštevati.

Mnogokrat je predvsem dekorativno kozmetiko težko uporabiti do konca pred iztekom roka uporabnosti. Posebej bo to veljalo za dame, ki se ne ličijo redno, temveč le občasno. Raziskave so pokazale, da devet od desetih žensk uporablja šminko in maskaro, ki jima je rok uporabe že davno potekel. Preden se spet naličite s šminko ali senčilom, ki ste ju kupili že pred mnogimi leti, pomislite na svoje zdravje, saj kozmetika vsebuje cel kup kemikalij in takšnih sestavin, ki so pokvarljive in pokvarjene našemu zdravju škodljive.

 

Pomembno je pravilno shranjevanje

Praviloma navedeni roki uporabnosti niso vedno najboljši pokazatelji realnega stanja, saj na ohranjanje kakovosti izdelka vpliva več dejavnikov. Krema, ki jo shranjujete blizu radiatorja ali na mestu z neposredno sončno svetlobo, bo po odprtju uporabna manj časa. Bakterije pridejo v kremo že ob prvem stiku s prsti. Nekateri izdelki reagirajo občutljivo že ob najmanjšem stiku s kisikom in lahko postanejo kalni, njihov vonj vam lahko izda, da je izdelek pokvarjen. Velja, da so izdelki v tubah uporabni dlje časa kot tisti v stekleničkah ali lončkih, saj se bakterije na manjših površinah počasneje širijo, tudi razpršila imajo daljšo življenjsko dobo, saj ne pridejo v stik z bakterijami. Nekako naj bi veljalo pravilo, da čim temnejša je posoda in čim manjša je njena odprtina, tem daljši je rok uporabnosti.

 

Ličila so najbolj izpostavljena bakterijam

Čeprav ličila mogoče shranjujete pod najboljšimi pogoji, imajo zaradi bakterij in umazanije, ki nanje pridejo prek čopičev ali stika s kožo, krajšo uporabno vrednost. Da bi preprečili uporabo zastaranih produktov, si na pokrovček napišite datum prve uporabe. Za lažjo inventuro vaše kozmetične torbice pa je tu nekaj nasvetov, koliko časa so uporabna ličila.

 

Puder zamenjajte vsako leto, če je narejen na oljni osnovi, če pa je puder narejen na vodni osnovi, ga lahko uporabljate leto in pol.

 

Korektor je dobro zamenjati vsako leto.

 

Rdečilo za lica in bronzer, tisti v prahu so uporabni do dve leti, kremna rdečila in bronzerji pa eno leto do največ eno leto in pol.

 

Maskaro zamenjajte z novo vsake tri do šest mesecev. To je izdelek, ki je močno izpostavljen bakterijam zaradi pogostega stika z zrakom in trepalnicami. Glede na to, da ga uporabljate na zelo občutljivem mestu, vam priporočamo, da ste zelo previdni.

 

Senčila za oči lahko uporabljate tudi do tri leta pod pogojem, da skrbite za redno higieno čopičev in gobic, s katerimi senčila nanašate. Kremna senčila za oči pa nekoliko manj, po enem letu se namreč izsušijo in so le še za v koš.

 

Tekoči eyeliner, podobno kot maskaro je potrebno tekoči tuš za obrobo oči zamenjati vsake tri do šest mesecev.

 

Svinčnike za ustnice in oči zavrzite, če so starejši kot dve leti, pred vsako uporabo jih ošilite.

 

Šminke in glosse lahko uporabljate približno leto in pol, če pa opazite spremembo vonja ali barve, jih zavrzite takoj.

 

Lak za nohte, približno eno leto zdrži lak za nohte. Pri pogostem odpiranju se posuši prej, če želite, da bo dolgo zdržal, ga imejte poleti v hladilniku.

 

Naravna kozmetika

Naravna kozmetika ima krajšo življenjsko dobo, saj ne vsebuje konzervansov, ki uporabnost podaljšujejo.

 

Očistite pribor za ličenje

Pripomočki za ličenje, kot so čopiči za nanašanje senčil in šminke, gobice, ščetkice za obrvi in trepalnice, so prava gnezdišča številnih bakterij in nečistoč. Priporočljivo je, da jih redno čistite. Enkrat na mesec jih preprosto operite z blagim šamponom ali tekočim milom. Pozorni bodite, da šampon dobro sperete z vodo. Čopiče nato obrišite s papirnato brisačo in jih pustite, da se do konca posušijo. Če se vam ne ljubi prati čopičev ali nimate dovolj časa, vam priporočamo, da na vsake toliko časa kupite nove čopiče in gobice.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Komentar: Vrabec v roki

Občina Škofja Loka je lani med zadnjimi sprejela sklep o izplačevanju denarnih prispevkom staršem za novorojenčke. Da tega niso storili že prej, je razlog ugotovitev, da jim ni treba, saj imajo ž...

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 17. november 2017 / 17:34

Iz blagajne vzel denar

Kamnik – V sredo so policisti prejeli obvestilo o drzni tatvini v prodajalni v okolici Kamnika, kjer je storilec pristopil do blagajne, odtujil gotovino in zbežal. Prodajalki sta v tem času v bliži...

Kronika / petek, 17. november 2017 / 17:33

V Lescah prodajal kokain

Radovljica – Radovljiški kriminalisti so ovadili moškega, ki je v ponedeljek domnevno preprodajal prepovedano drogo na javnem kraju, za kar je zagrožena kazen zapora do deset let. Osumljenca so v s...

Kronika / petek, 17. november 2017 / 17:33

Obtožen zaradi eksplozije

Kranjsko tožilstvo Robertu Zorku, direktorju Excentra v Hrastju, kjer je pred štirimi leti odjeknila eksplozija, ki je povzročila smrt serviserja, očita povzročitev splošne nevarnosti iz malomarnosti.

Kultura / petek, 17. november 2017 / 17:31

Dan splošnih knjižnic

Kranj – Dan splošnih knjižnic, sicer ga obeležujemo 20. novembra, bo s praznovanjem branja in druženja v splošnih knjižnicah povezal več kot petdeset krajev po Sloveniji in bo potekal ves teden. Po...

GG Plus / petek, 17. november 2017 / 17:26

Mizarsko delavnico spremenila v ustvarjalnico

Lojze Jazbinšek in Manca Kemperl v svoji mizarski delavnici v Zgornjih Stranjah ustvarjata unikatne izdelke iz lesa.