Drago Šegregur (Foto: Tina Dokl)

Že sedemdeset let navijajo ure

Urarstvo Šegregur v Kranju praznuje visoko obletnico neprekinjene obrti. Pred kratkim so se preselili nazaj na lokacijo poleg Gimnazije Kranj, na kateri je Drago Šegregur starejši odprl obrt pred sedmimi desetletji.

Kranj – Prvič so vrata Urarstva Šegregur v Kranju odprli leta 1938, začetnik je bil urarski mojster Drago Šegregur starejši na lokaciji ob Gimnaziji Kranj, kjer danes stoji t. i. trojček. Leta 1973 je obrt prevzel njegov sin Drago, ki je končal Srednjo urarsko šolo v Celju, kasneje se je izšolal še za ekonomista. Z njim smo se tudi pogovarjali. »Če se spreminja tehnologija izdelave ur, če se spreminjajo dizajni, pa je nekaj ostalo enako vse do danes: švicarske ure so še vedno najboljše. Tudi mobilni telefoni, ki kažejo čas, niso nadomestili ur, pri moških pa so ure v glavnem edini modni dodatek,« je povedal.

»Prvo uro mi je podaril oče, ko sem bil še v osnovnošolskih klopeh. Bila je klasična, na kazalce, za naviti. Saj drugih toliko let nazaj sploh ni bilo. Danes je klasika le še za ljubitelje,« je povedal Drago, ki je mojster popravljanja vseh vrst ur. Večkrat se je udeležil specializiranega sejma v Baslu v Švici, na katerem predstavijo modne trende v urarstvu. »Prednost urarjev oziroma našega znanja je v tem, da stranki, če nam zaupa, znamo svetovati izbiro ure, glede na kakovost in ceno,« je povedal sogovornik.

Pred kratkim so se preselili nazaj na lokacijo, na kateri so začeli urarsko obrt pred sedmimi desetletji. »Res je. Obrt je začel oče v eni od hiš ob Gimnaziji Kranj, a so te podrli in uredili parkirišče. Obrt smo preselili nekaj deset metrov stran, kjer domuje tudi Turistično društvo Kranj. Ob Gimnaziji so v tem času zgradili nov kompleks, t. i. trojček, nam pa se je ponudila priložnost, da se preselimo nazaj, tja, kjer smo začeli pred sedemdesetimi leti,« je še povedal sogovornik. Pri delu mu občasno že pomaga hčerka Nina, Drago pa si želi, da bi se družinska tradicija nadaljevala tudi v naslednjih rodovih Šegregurjevih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 13. julij 2007 / 07:00

Izsiljevala je specialna enota

Na kranjskem sodišču je ta teden steklo sojenje tudi za drugi primer izsiljevanja podjetnika Draga Šubica. Izsiljevalci so se mu predstavili kot specialna enota iz Litve in zahtevali šeststo tisoč evr...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Svet od kamna do ključa

Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Nominirani trije, dobitnica ena

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled razstava treh nominiranih likovnih ustvarjalcev za nagrado Prešernovega sklada. V četrtek jo je prejela Ema Kugler.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kranjski komedijanti potujejo z Zlatolasko

Aljaž Tepina iz potujočega gledališča Kranjski komedijanti je na oder postavil duhovito in čarobno predstavo Zlatolaska, po motivu znane pravljice o svetlolasi deklici in medvedji družini.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.