Kaj pomenijo oznake testa PAP in predrakavih sprememb CIN?
Del preventivnega ginekološkega pregleda, ki naj bi ga na tri leta opravila vsaka ženska, starejša od 20 let, je test PAP, s katerim iščejo patološko spremenjene celice v brisu materničnega kanala in ustja.
PAP test pravočasno odkrije nevarne spremembe
Ginekolog bris vzame tako, da s posebno leseno lopatko postrga celice materničnega kanala in ustja, ju razmaže na posebno stekelce in do podrobnega pregleda pod mikroskopom, ki ga opravijo v laboratoriju, shrani v posebni tekočini. Test PAP je ključen za ugotavljanje predrakavih in rakavih sprememb na materničnem kanalu in ustju. Lahko je negativen ali patološki in ima oznake A, B in C. A in B spadata v negativni bris, razlika je le v tem, da oznaka A pomeni, da v brisu niso našli nenormalnih celic, oznaka B pa pomeni reaktivne spremembe celic, ki jih običajno povzroči vnetje. Kadar ima bris oznako C, pomeni, da je patološki in da so v njem blage, zmerne ali hujše spremembe celic, ki so lahko predrakave ali ne.
Zdravljenje predrakavih sprememb rešuje življenja
Pri PAP A niso potrebni nobeni nadaljnji postopki. Ti se začnejo pri oznakah B in C. Pri PAP B je potreben ponoven odvzem brisa in test čez eno leto, pri PAP C pa so ukrepi odvisni od tega, za katero skupino patološkega brisa gre. Slednja namreč obsega kar deset razredov: C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7, C8, C9, C10. Če nadaljnje preiskave, najpogosteje kolposkopija (pregled materničnega vratu in nožnice s posebno povečevalno napravo – kolposkopom) in/ali odščip in histološka preiskava tkiva potrdita predrakave spremembe, sledi zdravljenje, ki je odvisno od tega, za kakšno vrsto sprememb gre. Predrakave spremembe so lahko blage (na izvidu označene s CIN I), zmerne (CIN II) ali hujše (CIN III). Cin III lahko že pomeni intraepitelnega raka oziroma carcinoma in situ. O CIN I govorimo, kadar bolezenske spremembe obsegajo do eno tretjino epitelija (povrhnjice). Pri CIN II je sprememb za več kot dve tretjini epitelija, pri CIN III pa gre za hudo rast potencialnih rakavih celic.
Tretjina hujših sprememb se razvije v raka
Prej kot predrakave spremembe materničnega vratu odkrijejo in zdravijo, večja je verjetnost, da se iz njih ne bo razvil rak. Tveganje, da se to vseeno zgodi, je približno 30-odstotno. Čeprav testiranje za okužbo s HPV rutinski, ga opravijo, kadar je pri ženskah dlje časa prisoten CIN I, torej blaga cervikalna intraepitelijska neoplazija (blaga nenormalna rast potencialno rakavih celic v materničnem vratu) in pri njih še ni bila opravljena konizacija. Zdravljenje CIN sprememb je v 60 do 80 odstotkih ambulantno z uporabo lokalnih konzervativnih metod: izrez tkiva z električno zanko LLETZ, krioterapija, laserska vaporizacija. Le v približno tretjini primerov je potrebna konizacija oziroma izrez tkiva materničnega vratu v obliki stožca. Pri ugotovljenem CIN I smernice zdravljenja priporočajo ponovno kolposkopijo ter odvzem brisa čez 4 do 6 mesecev. Če je izvid negativen (spremembe celic izginejo), se priporočajo kontrolni pregledi vsako leto. Če se CIN I ponavlja dve leti, ginekolog svetuje odstranitev bolezensko spremenjenega tkiva z električno zanko (Lletz), lasersko vaporizacijo, kriokirurgijo, elektrodiatermijo ali hladno koagulacijo. Gre za posege, ki se običajno izvajajo v lokalni anesteziji, bolnice pa nekaj ur po posegu ostanejo v bolnišnici.
Konizacija: Vse izrezano tkivo pregleda histolog
Pri CIN II in CIN III se zdravniki največkrat odločijo za LLETZ ali konizacijo. Konizacija se izvaja v splošni anesteziji, traja približno 20 minut, bolnica pa po posegu običajno ostane v bolnišnici še 3 dni. Izrezano tkivo materničnega vratu, ki je v obliki stožca (konusa – zato tudi ime konizacija), pošljejo v pregled histologu. Ta jih razreže na tanke rezine, ki jih pregleda pod mikroskopom. Od izvida je odvisno, ali bo po konizaciji potrebno še nadaljnje zdravljenje ali pa je to zaključeno. S konizacijo zdravijo tudi okrog 60 odstotkov raka na materničnem vratu v začetni fazi (stadij IA). Ko gre bolnica po posegu domov, mora počivati vsaj teden dni. En mesec ne sme imeti spolnih odnosov ali se kopati v stoječi vodi, na bolniški pa ostane 14 dni.