Potreb po znižanju plač ni
Nekateri sindikati ukrepe vlade podpirajo, drugi menijo, da bodo pomagali le lastnikom, delavcem pa ne.
Kranj – »Posledic skrajševanja delovnega časa ne smejo nositi plače delavk in delavcev,« je v sredo ob sprejemanju zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa povedal Dušan Semolič, predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Rajko Bakovnik, njegov kolega iz Sveta gorenjskih sindikatov, pa meni, da gredo ukrepi v pravo smer, a še niso zadostni: »Podpiramo usmeritev v ohranjanje delovnih mest, hkrati pa v sporazumih s podjetji vztrajamo, da krize lastniki ne smejo valiti na pleča zaposlenih.«
Na znižanja plač v gorenjskih sindikatih ne bodo pristajali, saj to večinoma ni potrebno, odgovorno pa bodo sprejeli tak ukrep, vendar z zagotovilom menedžerjev, da bodo delavci v boljših časih tokratni primanjkljaj dobili nazaj. »Pričakujemo nadaljnje ukrepe vlade oziroma države, ki bodo zagotovo težji, saj bi morali poseči tudi v lastninske pravice oziroma pričakujemo močnejšo nadzorno funkcijo države,« pojasnjuje Bakovnik.
Po raziskavi med članicami Sveta gorenjskih sindikatov je le peščica podjetij skrajšala delovni čas, v večji meri pa je prisotna prerazporeditev delovnega časa. »Tudi 36-urni tedenski delovnik je poln delovni čas in gredo delavcem enake pravice kot ob 40-urnem delovniku, pri 32-urnem delovniku pa se (poleg plače) skrajšuje tudi delovna doba. Kako bo ta problem rešil zakon, še ne vemo,« pravi predsednik. Kazalec klime gorenjskega gospodarstva je v zadnjem trimesečju leta 2008 šel navzdol (za januar še ni podatkov), vendar znajo v podjetjih povedati, da je dela dovolj, ostaja le še strah pred prihodnostjo. Nekateri lastniki in direktorji krizo tudi izkoriščajo, pravi Bakovnik, saj bi delavcem kljub dobremu poslovanju in enakem obsegu dela radi plače znižali.