Člani veliko naredijo sami
V soboto bo občni zbor Društva rejcev drobnice Škofja Loka, ki šteje okoli 140 članov.
Škofja Loka – V soboto bo redni občni zbor Društva rejcev drobnice Škofja Loka, ki združuje okoli 140 članov z vseh štirih občin škofjeloške upravne enote. Na letošnjem zboru ne bo volitev novega vodstva, ki mu mandat poteče prihodnje leto, sicer pa so v društvu zelo zadovoljni z delom sedanjega predsednika Janeza Kisovca. Vsi člani, ki bodo plačali članarino, bodo za darilo dobili volnene nogavice.
Kot pravi strokovna tajnica društva Germana Pivk, je v društvu le nekaj rejcev, ki imajo večje trope s 70 do 100 ovcami, večina pa od deset do dvajset. Ovce so v veliki večini, delež koz predstavlja le približno desetino. »Na občnem zboru bomo med drugim prisluhnili strokovnemu predavanju, ki bo obravnavalo tematiko gospodarnosti reje živali na paši, zdravstveno varstvo nog in ukrepe, ki jih rejci za preprečitev gospodarske škode izvedejo sami. Predaval bo Andrej Škobiza z Vremščice, ki bo govoril tudi o škodi, ki jo povzročijo divje zveri. Na občni zbor je povabljen tudi predsednik zveze rejcev Boris Grabrijan,« pravi Pivkova.
Škofjeloško društvo, katerega dejavnost sofinancirajo tudi vse štiri občine, poleg občnega zbora vsako leto pripravi nekaj dogodkov s področja reje drobnice. Jeseni pripravljajo kuharsko delavnico s pripravo in degustacijo jedi iz ovčjega in kozjega mesa in mleka, redna oblika druženja članov je tudi poletno srečanje na Soriški planini, skrbijo pa tudi za strokovno plat; letos se odpravljajo na strokovni izlet na Primorsko, kjer bodo obiskali enega od tamkajšnjih rejcev drobnice. Letošnja novost je tudi tečaj klanja in konfekcioniranja mesa drobnice, ki ga bodo pripravili na Biotehniški fakulteti na Rodici. Predlani je društvo v samozaložbi izdalo društveno publikacijo z informacijami o ovčereji in kozjereji na škofjeloškem območju. Člani društva, ki so po besedah strokovne tajnice zelo prizadevni in si tudi pomagajo med seboj, imajo pri reji drobnice tudi nekaj težav, predvsem bi si želeli, da bi zaradi dragih obiskov pri veterinarjih lahko v večji meri živalim sami dajali zdravila. Občasno imajo tudi manjše težave s prodajo mesa in mleka, bojijo se tudi medveda, ki si je na obronkih Soriške planine že postregel z ovcami.