Za zamudo bo kriva država
Združenje občin Slovenije opozarja, da zaradi počasne izdaje smernic in soglasij s strani ministrstev veliko občin do konca leta ne bo moglo sprejeti prostorskih načrtov.
Šenčur – Za zamude pri sprejemanju prostorskih načrtov niso krive občine, temveč ministrstva, ki prepočasi izdajajo smernice oziroma soglasja k najpomembnejšim prostorskim aktom, ki jih morajo občine sprejeti do konca leta 2009, je v petek na prvi letošnji seji v ugotovilo predsedstvo Združenja občin Slovenije (ZOS). Predsedstvo je na seji, ki je tokrat potekala v Šenčurju, največ pozornosti namenilo prav problematiki prostorskega načrtovanja in razpršene gradnje, ki je za slovenske občine trenutno najbolj pereča. Letos sicer mineva deset let od ustanovitve združenja, kar bodo proslavili 2. februarja na Brdu pri Kranju.
Kot je pojasnil predsednik ZOS Robert Smrdelj (župan Pivke), se pri sprejemanju občinskih prostorskih načrtov kažejo velike težave z upoštevanjem časovnih rokov. »Postopki pridobivanja smernic in izdaje mnenj se namreč pri soglasjedajalcih zelo vlečejo, zato verjetno veliko občin do konca leta ne bo uspelo sprejeti prostorskih načrtov. Brez njih pa v prihodnjem letu ne bodo možne nove gradnje oziroma ne bo možno pridobiti nova gradbena dovoljenja,« ugotavlja Smrdelj. Pri tem je opozoril, da je država zaradi poznega sprejemanja podzakonskih aktov rok za izdelavo prostorskih načrtov enkrat že premaknila, župani pa si sedaj ne želijo, da bi se zgodba ponovila. »Ni v našem interesu, da se roki še podaljšujejo, saj so potrebe po novih prostorskih planih v občinah velike,« je opozoril.
Predsedstvo ZOS zato ministrstvu za okolje in prostor, kmetijskemu ministrstvu in ostalim soglasjedajalcem predlaga, da se začasno kadrovsko okrepijo na področjih, ki izdajajo smernice in mnenja, saj sicer ne bodo mogli zagotoviti dovolj hitre korespondence, da bi vse občine lahko pravočasno sprejele prostorske načrte. Smrdelj je še opozoril, da ima večina občin že opravljene javne razgrnitve in javne obravnave prostorskih načrtov in so že v fazi sprejemanj stališč in priprav predlogov, zato lahko pristojna ministrstva spomladi pričakujejo ogromno dela z izdajo soglasij.
V Šenčurju so župani spregovorili tudi o drugih aktualnih težavah, med drugim so se s predstavniki ministrstva za okolje in prostor pogovarjali tudi o odlaganju komunalnih odpadkov po 1. juliju, financiranju in izvajanju kohezijskih projektov gradnje kanalizacije, višini povprečnine za financiranje občin v letu 2009, podeljevanju dimnikarskih koncesij in o umeščanju objektov za izkoriščanje obnovljivih virov energije v prostor.