Tudi škofjeloške smeti na Malo Mežaklo
Občinski svet je potrdil sklep, da bodo letos na deponijo Mala Mežakla pričeli dovažati tudi odpadke iz štirih občin z območja Upravne enote Škofja Loka.
Jesenice - Občinski svet občine Jesenice je na decembrski seji potrdil sklep, po katerem bodo na Malo Mežaklo pričeli dovažati tudi odpadke iz občin Upravne enote Škofja Loka. Občine Škofja Loka, Železniki, Žiri in Gorenja vas-Poljane bodo morale plačevati 85 evrov za tono odloženih odpadkov, tej ceni pa bodo prišteli še okoljsko dajatev za obremenjevanje okolja, ki znaša nekaj manj kot 17 evrov za tono odloženih odpadkov. Letno bodo iz omenjenih štirih občin na Malo Mežaklo lahko pripeljali največ 11 tisoč ton odpadkov. Enak sklep, kot so ga sprejeli na Jesenicah, so potrdili tudi občinski svetniki v Žirovnici in Kranjski Gori, torej v drugih dveh občinah, ki sta solastnici deponije. Kot je ob tem dejal jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger, po operativnem programu, ki ga je vlada sprejela marca lani, Mala Mežakla, Kovor in Polica (za mehansko-biološko obdelavo odpadkov) sestavljajo CERO, ki mora obvladovati odlaganje in ravnanje z odpadki za celotno Gorenjsko. Ta program je bil poslan tudi v Bruselj, veljati pa bo začel 15. julija letos. Ta program je Gorenjsko razdelil na dva dela.
V Gorenjsko 2, za katero je predvideno odlagalno polje Mala Mežakla, spadajo občine iz upravnih enot Jesenice, Radovljica in Škofja Loka. V Gorenjsko 1 pa spadata Kranj z okolico in Tržič, zanju pa je predvideno odlagalno polje Kovor. Po tem projektu bi morali imeti zagotovljenih okoli devetsto tisoč kubičnih metrov prostora, po zadnjih podatkih pa je tega prostora na Mali Mežakli prek štiristo tisoč kubičnih metrov in v Kovorju preko petsto tisoč. To pomeni, da je dovolj prostora za odlaganje ostanka odpadkov še za vsaj petnajst let. Sklep so jeseniški občinski svetniki brez daljše razprave potrdili, čeprav je nadzorni odbor Občine Jesenice predlagal, naj to točko umaknejo z dnevnega reda. Kot je opozoril namestnik predsednice nadzornega odbora Janez Poljšak, je postopek sprejemanja sklepa v nasprotju z zakonom o varstvu okolja. Obremenitev okolja se bo namreč z dovozom odpadkov iz še štirih občin močno povečala. Zato bi pred odločanjem morali opraviti natančno analizo, kaj povečan dovoz pomeni za okolje. Iz celotnega postopka je bila tudi izločena javnost, čeprav bi po zakonu morala biti o tem posebej obveščena, je opozoril Poljšak. Treba pa je pogledati tudi določbe zakona glede koristi, ki bi jih na Jesenicah lahko imeli zaradi tega, ker bodo na Mali Mežakli sprejemali odpadke z območja polovice Gorenjske. Po mnenju nadzornega odbora država ne more nalagati samo obveznosti. »Vendar občina očitno teh stvari ne zna uveljaviti. Gre za to, da se zaščitijo interesi Jesenic, ker se bo za to tudi nekaj žrtvovalo,« je še dejal Poljšak.