Med sosedi 124
Na Koroškem deluje uradno 168 nogometnih moštev, kar kaže na veliko zanimanje prebivalcev te avstrijske dežele za nogomet.
Med petimi najuspešnejšimi klubi je Slovenski atletski klub (SAK), ki tekmuje v družbi moštev s Koroškega, Štajerskega in Zgornje Avstrije v eni od regionalnih lig. Po jesenskem delu tekmovanja je slovenski klub na dvanajstem mestu med šestnajstimi moštvi. Z nekaterimi novimi igralci napoveduje spomladi napredovanje med deseterico.
Slovenski atletski klub je organiziral preteklo nedeljo v Mladinskem domu v Celovcu novoletni sprejem za igralke in igralce, trenerje, vodstvo klub in pokrovitelje. Slovenska športna zveza pa je poskrbela za srečelov. Sprejema se je udeležil tudi slovenski generalni konzul v Celovcu Matjaž Longar.
Brata, predsednik kluba Franci Wieser in poslovodeči kluba Marko Wieser, rojena v zavedni Wieserjevi družini v Celovcu, sta predstavila delovanje, probleme in uspehe kluba. Člansko moštvo je na dvanajstem mestu. Žal na Sakove tekme prihaja vedno manj Slovencev. Včasih je bila tekma slovenskih nogometašev praznik in je bil ogled tekme nenapisano pravilo. Ob igrišču, na katerem je igral SAK, se je zbralo tudi po 1000 in več ljudi. Danes je uspeh že nekaj sto. Ženska ekipa je med najboljšimi na Koroškem. Naraščajniki do dvanajst let so prvi v svoji skupini, mladinci U-19 pa so koroški prvaki. Skupno ima klub po različnih krajih dvojezične Koroške šestnajst ekip, za katere prispeva iz klubske blagajne letno okrog 160 tisoč evrov. Klub zaradi slovenskega porekla težko najde nove pokrovitelje. Marsikdo si ne upa sodelovati s Sakom, čeprav ta ni več izključno klub slovensko govorečih, ampak gradi na dvojezičnosti, ki naj bi na tekme privabila tudi številnejše občinstvo. »Dvojezično delovanje je nujno, če želimo ostati med najboljšimi klubi na Koroškem in ne bomo zdrsnili na raven vaškega kluba,« je povedal Franci Wieser. V programu imajo posodobitev igrišča ob Slovenski gimnaziji v Celovcu, saj so sedaj primorani igrati na različnih igriščih v Celovcu in okolici. Na novo uvajajo družinsko sezonsko karto za ogled tekem, nazaj pa želijo dobiti igralce, ki so začeli igrati pri Saku, vendar so odšli drugam. To je akcija »Vrni se domov k SAK!« Njen začetek je bil uspešen. Rene Partl, Thomas Riedel in Patrick Lausegger, ki so začeli igrati nogomet kot naraščajniki pri Saku in so odšli igrat k drugim avstrijskim klubom, so se že vrnili. Spomladi bo tako člansko moštvo še močnejše.