Sedmica: Harmonični kaos

Če vzamemo za merilo javne nastope vladnega predsednika Boruta Pahorja, je vladajoča ekipa spevna kot Rapsodija v modrem Georga Gershwina.

Žal gre le za umetniški vtis za oči in ušesa javnosti, resničnost je precej manj harmonična. Pravzaprav je dejansko stanje v aktualni slovenski vladi do skrajnosti neubrano, če na kar kaotično. V prispodobi povedano, je za vladne razmere značilen harmoničen kaos.

Prvi odgovoren za razmere v vladajoči koaliciji je, kajpada, predsednik vlade Borut Pahor. Če namerava ta vladi predsedovati celoten mandat, pomeni prihodnja štiri leta, se bo moral za začetek odločiti, s kom je pravzaprav v vladni koaliciji; poleg z DeSUS in LDS še z Zares in njenim predsednikom Gregorjem Golobičem ali s prvima dvema strankama in z opozicijsko SDS ter njenim prvakom Janezom Janšo. Po drugi strani se mora Gregor Golobič sprijazniti z izidom volitev in sprejeti dejstvo, da je predsednik vlade Borut Pahor in ne on, se pravi Gregor Golobič.

Ko bodo vplivna področja in razmerja znotraj vladne koalicije (v dobro Slovenije, da se razumemo) razčiščena ter za vse sprejemljiva, bo prikritih in odkritih trkov različnih interesnih sfer, da ne rečem fevdov, bistveno manj. Potem, denimo, se ne bo Gregorju Golobiču niti sanjalo, da bi lahko zaradi drugih, domnevno nepreložljivih obveznosti zamudil sestanek koalicijskega vrha. Ali, drugače, potem bo tudi Gregor Golobič točen najmanj tako, kot je točna švicarska ura, če ne bo na sestanek prišel celo minutko ali dve pred vladnim predsednikom. Je pa – samo mimogrede – dobro operirati z logiko, da bi morala biti vplivna področja in razmerja jasno razdeljena pred samim podpisom koalicijske pogodbe in ne mesece po prevzemu vlade ali, kar je še slabše, sploh nikoli.

Približno isto kot za aktualnega vladnega predsednika Boruta Pahorja in za ministra za znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča velja za vodjo največje opozicijske stranke Janeza Janšo. Tudi ta se mora spustiti na realna tla, priznati volilni poraz na septembrskih državnozborskih volitvah in iskati napake ter slabe politične in gospodarske rešitve vladajoče koalicije, kot se za pošteno koalicijsko držo pač spodobi, ne pa s predsednikom vlade Borutom Pahorjem sklepati teoretično sicer mogoče (spomnimo se nekdanje Socialistične zveze delavnega ljudstva ali kratko SZDL), malo manj mogoče in čisto nemogoče politično gospodarske zveze in pakte. Čisto nemogoče, da ne rečem komično, je na primer to, da nastopa nekdanji zunanji minister v (najmanj) treh javnih vlogah: a) v vlogi posebnega odposlanca vladnega predsednika, b) v vlogi člana vlade Janeza Janše v senci in c) v vlogi nesojenega slovenskega veleposlanika na Dunaju.

Če ne bi bila trdna in konsistentna, da ne uporabim izraza harmonična vladna koalicija za Slovenijo vitalnega pomena, bi bil vladajoči kaos bolj ali manj duhovita politična paradigma. Rekla bi, da je mineštra, ki jo je vladna koalicija skuhala v kombinaciji z opozicijsko SDS oziroma z njenimi vplivnimi člani, Sloveniji vsaj toliko nevarna kot domnevna gospodarska kriza. In sicer tako v gospodarskem kot tudi v političnem smislu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 3. julij 2020 / 16:46

Petek nasledil Grosa

Franci Petek je zapustil funkcijo direktorja Smučarske zveze Slovenije in bil imenovan za vršilca dolžnosti direktorja Zavoda za šport Planica, ki ga je vse od ustanovitve vodil Jelko Gros. Novi vršil...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Župan obdaril brezdomce

Po podatkih centra za socialno delo je v Kamniku pet brezdomcev, še več je takšnih prostovoljno.

Nasveti / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Ustvarjalnost matere Narave

Spodmoli v Sočergi (410m) - S snegom prekrita Gorenjska in nizke temperature so pogosto razlog, da gremo tudi pozimi na Primorsko. Če ujamemo dan, ko ne piha burja in sije sonček, je pred nami lahko č...

Zanimivosti / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Pomoč Natovim silam

Kranj – V vojašnici v Kranju je bila v ponedeljek slovesnost ob primopredaji dolžnosti Natovih odzivnih sil (NRF) med 11. in 12. enoto v pripravljenosti Slovenske vojske (SV). Pr...

Nasveti / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Lahke jedi za ponovoletne dni

Med novoletnimi prazniki smo jedli preveč, zato z zdravo prehrano poskrbimo za očiščenje organizma.

Nasveti / četrtek, 8. januar 2009 / 07:00

Kisla repa

Kisla repa prav tako kot kislo zelje najbolj prija v pozni jeseni in pozimi, še posebej zato, ker je zelo bogata z vitaminom C.