Dražgoše, pomemben del slovenske zgodovine
Nedeljske spominske svečanosti v Dražgošah se je udeležilo okrog 8000 ljudi, slavnostni govornik pa je bil predsednik državnega zbora Pavel Gantar.
Dražgoše – Prav v nedeljo je minilo 67 let od zaključka boja Cankarjevega bataljona z Nemci v Dražgošah in umika na Jelovico ter grozovitega maščevanja Nemcev nad vaščani in vasjo, v katerem so pobili 41 domačinov. Devet padlih partizanov in 40 domačinov počiva v kostnici pod spomenikom v Dražgošah. Po pozdravu predsednika organizacijskega odbora prireditve Zdravka Krvine in predsednika dražgoškega gasilskega društva Marka Lotriča, ki je dejal, da je Dražgošane še vedno groza ob spominu na dogodke pred 67 leti in da bi bila srečanja v Dražgošah še prijetnejša, če bi bil obnovljen spomenik, je bil osrednji govornik predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Dejal, da je bil boj v Dražgošah eden od vrhuncev narodnoosvobodilnega boja, ki je bil eden od veličastnih dosežkov slovenskega naroda. Življenja partizanov in domačinov, ki so bila nasilno prekinjena v Dražgošah, tudi danes zavezujejo, da se ne izneverimo hotenjem, za katera so bila žrtvovana. Za današnji čas pa je dejal, da ne moremo mimo ugotovitve, da razlike v blagostanju državljanov niso le posledica razlik v prizadevanjih in sposobnostih, ampak tudi zaradi priviligiranega dostopa do moči in vpliva, žal tudi v zlorabi javnih položajev v zasebne koristi. V razmerah prihajajoče krize, ko je marsikdo v začetku tega leta ostal brez dela, novica o ukinjenem delovnem mestu ne sme biti le suhoparen statistični podatek, ampak zavedanje o tesnobi in negotovi usodi posameznika in družine. Tem ljudem je treba vrniti občutek o njihovi koristnosti v družbi.
V nedeljo so bili v Dražgošah številni gostje, med njimi predsednik vlade Borut Pahor, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ministra Karel Erjavec in Igor Lukšič, nekateri poslanci državnega zbora, evropski poslanec Jelko Kacin in župani nekaterih gorenjskih občin. V Dražgoše so bili organizirani pohodi. Na 30. pohodu s Pasje ravni je prišlo v Dražgoše 439 pohodnikov, na 10. pohodu iz Železnikov preko Ratitovca v Dražgoše 182 pohodnikov, iz Soteske v Bohinju 300, iz Tržiča 100 itd. Skoraj 40 kilometrov dolgega pohoda iz Pasje ravni se je udeležila tudi 12-letna Manja Lušina iz Dražgoš.