Slovenija je polnoletna
Osemnajst let je minilo od plebiscita, na katerem smo se Slovenci enotno odločili, da Slovenija postane samostojna in neodvisna država.
Ljubljana – 23. decembra 1990 je na plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije na vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, to je 88,5 odstotka vseh volivcev. Rezultati so bili uradno razglašeni tri dni pozneje, tako da 26. december praznujemo kot državni praznik, dan samostojnosti in enotnosti. Vse do pred dvema letoma se je imenoval dan samostojnosti, potem pa je državni zbor sprejel novelo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki je dan samostojnosti preimenovala v dan samostojnosti in enotnosti. S spremembo imena naj bi poudarili izpričano enotnost državljanov, ki so se na plebiscitu odločili za samostojno Slovenijo.
»Ni dvoma, da bi se tudi danes, če bi bili postavljeni pred to odločitev, odločili enako,« je v svojem govoru na slavnostni seji državnega zbora dejal njegov predsednik Pavel Gantar. Dejal je, da bi 18-letnica plebiscita lahko pomenila, da je država že prerasla mladostno obdobje in dosegla zrelost. Pa je naša družba dosegla cilje, ki si jih je zamislila na svojem začetku? Predsednik državnega zbora meni, da za družbo kot celoto to lahko trdimo, toda vsi v tej družbi niso dobili enakih možnosti in priložnosti ali pa jih niso izkoristili. Pomembno je, da v družbi ustvarimo takšno okolje, v katerem bodo možnosti in priložnosti dosegljive vsem. Tudi blaginje ne moremo meriti zgolj po ustvarjenem družbenem bogastvu, pač pa predvsem po tem, kako dobro gre tistim, ki so v družbi na najslabšem.
Slavnostne seje so se poleg poslancev udeležili tudi predsednik države Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, diplomati in drugi funkcionarji, ki so prisostvovali tudi osrednji državni proslavi v Cankarjevem domu. Slavnostni govornik je bil predsednik države Danilo Türk.
»Samostojnost in naša enotnost, vzpostavljena po demokratični poti, sta vrednoti, ki smo ju na Slovenskem pred osemnajstimi leti vzeli resno in z njima uspeli. Sadovi tega uspeha so izjemni. Slovenija je danes uspešna evropska država. Uspešno je izvedla politično in gospodarsko tranzicijo in se s tem uspehom uveljavila v Evropi in v svetu. Postala je članica Združenih narodov in najpomembnejših regionalnih organizacij v našem delu sveta - OVSE, Sveta Evrope, Nata in Evropske unije. Pred dvema letoma smo prevzeli evro in pred letom postali deležni olajšane komunikacije, ki jo omogoča šengenski mejni režim. V prvi polovici letošnjega leta je Slovenija predsedovala Evropski uniji in za svoje delo požela številne pohvale. Vladi, ki je v prvi polovici leta vodila ta zahtevni projekt, gre zahvala za opravljeno delo,« je zbrane na proslavi nagovoril predsednik Türk. Spregovoril je tudi o aktualnih odnosih s Hrvaško, pri čemer je poudaril, da ne sme nihče pričakovati, da se bo Slovenija odrekla svojim ključnim nacionalnim interesom. Govoril je tudi o finančni in gospodarski krizi, ki jo občutimo v Sloveniji, in dejal, da je kot odgovor nanjo treba poiskati nov model svetovnega razvoja.