Nad krizo z visokimi gradnjami
"Odločili smo se, da napademo recesijo," pravi Branko Žiberna, direktor Cestnega podjetja Kranj.
Kranj – Cestno podjetje Kranj se je v več kot 45-letni zgodovini vtisnilo v spomin z vzdrževanjem in gradnjo cest na Gorenjskem. »V zadnjih letih močno širimo materialno bazo, v Podtaboru imamo betonarno, zgradili smo tudi nekaj manjših objektov visoke gradnje,« pravi direktor Branko Žiberna. Ugotavljajo, da je še odprt prostor za visoke gradnje, saj v regiji skoraj ni več večjega domačega gradbenega podjetja. Pred leti so kupili Gradbeno podjetje Tržič, ki naj bi s prihodom novega direktorja Zmaga Geršaka odločneje stopil na gorenjski gradbeni trg.
»V preteklosti smo želeli kupiti Tehnik, vendar nismo prišli do želenega lastniškega deleža, zato vse aktivnosti usmerjamo v tržiško gradbeno podjetje. Tako se intenzivneje podajamo v visoke gradnje, bolje bomo izkoristili naše materiale, s tem pa želimo na Gorenjskem ohraniti denar iz regije,« pojasnjuje Žiberna, ki hkrati napoveduje odločnejše podpiranje domače kulture in športa ter tudi s tem odgovarja na izzive gospodarske krize. »Kriza se pozna, ni pa še zažarela. Vpliva na pridobivanje posojil, banke zahtevajo hipotekarno jamstvo, vendar želi naše podjetje ostati prosto bremen. V nadaljevanju se lahko zmanjša obseg del zaradi manj dela na avtocestnem križu in posledično večje konkurence,« pravi direktor.
Meni, da bo morala Slovenija, tudi zaradi recesije, zagotoviti več denarja iz evropskih skladov, saj je bilo do sedaj veliko priložnosti že zamujenih. Država, občine in tudi zasebniki bi lahko (in bodo) koristile več evropskega denarja za gradnjo cest, kanalizacije in vodovodov ter ekoloških projektov, kot so čistilne naprave. Svojevrsten odziv na krizo je nova pot Cestnega podjetja Kranj, ki se z Zmagom Geršakom intenzivneje podaja na področje visokih gradenj, čeprav se gradbeništvu v prihodnjem letu ne napovedujejo najboljši časi. »Po duši sem športnik, vedno rad zmagujem in sem na vrhu. Odpiramo nov list, novo podjetje, ki ima velik potencial predvsem zaradi lokacije, saj bo eno redkih gorenjskih gradbenih podjetij. V kratkem se bomo na novo organizirali, delamo nove načrte, pridobivamo nova dela, zato ne dvomim, da bomo že čez leto imeli veliko pokazati,« pravi Geršak, ki v napovedanih težkih časih vidi tudi priložnost. »Odločili smo se, da napademo recesijo,« zadovoljen pravi Branko Žiberna, ki vodi podjetje s petsto zaposlenimi, šestdeseterici v Gradbenem podjetju Tržič pa naj bi se kmalu pridružilo še okoli sto novih sodelavcev.