Kljub krizi enako plačilo
Delavci so kljub skrajševanju delovnega časa upravičeni do polne plače. Enako velja tudi za delavce, ki bodo morali počivati dva ali tri tedne.
Kranj – »Nekaj gorenjskih podjetij je v težavah, vendar prej zaradi neprožnega financiranja bank, kot pa zaradi svoje dejavnosti. O vplivu gospodarske krize na uspešnost podjetij danes težko govorimo,« pravi Rajko Bakovnik, predsednik Sveta gorenjskih sindikatov, ki je največji sindikat v regiji, vendar članov nimajo v zdaj odmevnih podjetjih, kot sta Elan in Acroni.
Brez premostitvenih kreditov se tako lahko v dveh podjetjih, kjer delo sicer imajo, zgodi ukinitev dejavnosti, vendar sindikati opažajo tudi, da v drugih podjetjih gospodarsko krizo izkoriščajo za najrazličnejše ukrepe. »Decembra je vedno manj naročil, pa vodilni niso bili pesimistični. Letos delavce pošiljajo na čakanje, skrajšujejo delovnike, prerazporejajo delo, najetim delavcem in delavcem za določen delovni čas odpovedujejo pogodbe. Vse to je po zakonu možno, vendar ob polnem plačilu,« razloži Bakovnik.
Zanimalo nas je, ali skrajšanje delovnega časa za delavce pomeni tudi nižje plačilo in kaj za delavce pomeni, da bodo (nekateri so že od minulega konca tedna) doma. »Poln delovni čas je po naši zakonodaji 40 ur na teden, skrajšan delovni teden pa manj od 36 ur na teden. Ko se delodajalec odloči za 36 delovnih ur tedensko, je to še vedno poln delovni čas in mora takšnega tudi plačati,« pojasnjuje Veronika Potočnik iz pravne službe gorenjskih sindikatov. V nekaterih podjetjih so vodstva prepričana, da za desetino krajšemu delovnemu tednu ustreza manjša plača, vendar Potočnikova zatrjuje, da ni stvar delavca, ampak delodajalca, da zagotovi delo.
Delavcem, ki bodo čez letošnje praznike doma, je delodajalec največkrat prerazporedil delovni čas. Ti delavci morajo po zakonu prejeti enako plačo, vendar bodo morali v roku šestih mesecev (ali enega leta, če je tako sklenjeno v kolektivni pogodbi) opraviti izostale ure. »Po zakonu podjetje ne more odrediti dopusta, lahko pa se tako dogovorita sindikat in podjetje. Vendar le v dogovoru,« je povedala Potočnikova. Sindikati sicer ne vztrajajo na okopih, pravi Bakovnik: »Vedno se lahko dogovarjamo, vendar se v primeru špekulacij in varčevanja na račun delavcev ne pustimo. Po eni strani opažamo velike dobičke v podjetjih, po drugi pa kratenje delavčevih pravic. To ne gre.«