Nejasna usoda kamniškega mamuta
Skulptura mamuta v naravni velikosti je izdelana, odgovorov na vprašanje, kam in kdaj bo kip postavljen, pa še vedno ni.
Kamnik – Leto 2008, ki so ga Kamničani zaradi 70. obletnice najdbe mamutovega okostja v Nevljah in velikih načrtov, ki so jih imeli s postavitvijo skulpture v naravni velikosti, poimenovali kar mamutovo leto, je pri koncu, največji kip v Sloveniji pa na sotočju Kamniške Bistrice in Nevljice še vedno ne stoji.
Kamniški kipar Miha Kač ga je izdelal že poleti, a z občino ni podpisal nobene pogodbe, zato se je hitro začelo zatikati. »Od vsega začetka sem govoril, da bom kip izdelal za tretjino cene livarja, a denarja za mene do sedaj niso našli. Res je, kip sem delal za Kamnik, a gre za ogromen projekt, ki bi ga le neumni podarili. Za norca me ne bodo imeli! S takimi ljudmi se enostavno ne da več pogovarjati. Sam sem svoje naredil, in to pravočasno, zdaj pa ni nič iz vsega skupaj,« zelo razočaran nad razpletom projekta, ki se mu je z vso energijo posvečal zadnji dve leti, razlaga Miha Kač, ki ima kip, ki čaka na odlitje v bron, še vedno na domačem vrtu. Ker se po njegovem mnenju na kamniški občini ne odzivajo primerno, se je pred dnevi s predpogodbo dogovoril s Prirodoslovnim muzejem Slovenije, nad čemer pa ni niti najmanj navdušen župan Tone Smolnikar.
»Naša napaka je, da z avtorjem nismo podpisali pogodbe, a Kač je vseskozi javno poudarjal, da bo kip Kamniku podaril, zato smo v proračunu predvideli le 140.000 evrov za livarja in materialne stroške. Kasneje smo se bili pripravljeni pogovoriti tudi za honorar, a se je stvar zavlekla, predvsem zaradi težav pri urejanju potrebnih zemljišč na sotočju. Lastniki nam dostopa ob Nevljici niso dovolili, trenutno pa čakamo na gradbeno dovoljenje za postavitev lesenega mostu preko Bistrice,« je svoje videnje predstavil župan in poudaril, da si kip v Kamniku še vedno želijo, zato bodo del temu namenjenih sredstev prenesli tudi v prihodnji proračun, a številka dve ne želijo biti. »Če bo mamut stal v Ljubljani, ga v Kamniku pač ne bomo imeli,« je odločen Smolnikar.
V prirodoslovnem muzeju so nam zagotovili, da ne gre za nobeno rivalstvo med Kamnikom in Ljubljano, da pa so zares predložili vlogo ministrstvu za kulturo za 210 tisoč evrov, s katerimi bi Kačevega mamuta postavili na bodoči lokaciji muzeja pri živalskem vrtu. »Iskreno rečeno, je možnosti za to malo, več pa bo znanega konec februarja,« je povedala direktorica muzeja Breda Činč Juhant.
Ali bo mamut prihodnje leto, ko Kamnik praznuje 780-letnico prve omembe, stal na sotočju Bistrice in Nevljice, se ne ve, Miha Kač pa zatrjuje, da bo v skrajnem primeru kupca iskal v tujini.