Ujeta v času

Zgodba o ženski, ki sem jo občudovala

»Potem pa sem nekoč začutila, da je želja po otroku močnejša od njegovih strahov. Toliko časa sem skrivala nosečnost, da je bilo za splav prepozno. Ko je on to izvedel, je bilo zelo hudo … Že prej je bil po malem vdan pijači, a po tistem se je tej razvadi prepuščal domala vsak dan ..."

Z Rebeko sva se spoznali, ko sem bila še otrok. Poročila se je z nekim daljnim sorodnikom naših znancev in nekega dne sta se znašla na vratih, ker ji je mož hotel pokazati domačijo, kjer se je rodila njegova mama. Bila je zelo lepa, imela je dolge in zelo goste svetle lase, oblečena pa je bila v obleko z modro potiskanimi vzorci. Bila sem ravno v puberteti, imela sem težave s kilogrami, verjetno sem ji bila rahlo nevoščljiva, zato mi je vse, kar je bilo povezano z njo, še toliko bolj ostalo v spominu. Šele pozneje, ko sva se spoprijateljili, sem ugotovila, da je komaj tri leta starejša od mene, saj se je poročila prej, preden je postala polnoletna. Z možem sta živela v Avstriji in njuni prihodi, tudi v kasnejših letih, so bili zmeraj povezan z bananami, čokoladami Milka in Toblerone. Prav zabavno pa se mi zdi, da mi Toblerone prinaša tudi danes, pa je od najinega prvega srečanja minilo že štirideset let.

 

Kljub temu da je ob vsakem obisku zatrdno obljubila, da se kmalu spet vidimo, je obljubo redkokdaj držala. Včasih je izginila in se ni oglasila tudi po več let. Pisala sem ji pisma, a nanje ni odgovarjala. Potem sem se prilagodila njenim prihodom in odhodom in me ni več skrbelo, da se ji je kaj zgodilo.

Spet se je prikazala, ko je imela njena hčerka tri leta. Takrat sem že bila poročena in tašča privihra k meni, v kuhinjo, ter mi reče, da na dvorišču nekdo trobi, ter me želi videti.

Sanjalo se mi ni, kdo bi to lahko bil.

Zagrabim sina, ki se je takrat komaj še postavljal na svoje noge, in stečem po stopnicah.

Rebeka je stala pred avtodomom in se na ves glas smejala mojemu presenečenju.

Objeli sva se, kot da bi se videli včeraj, in tudi klepet, ki je stekel pozneje, se je, vsaj tako se mi je zdelo, nadaljeval tam, kjer se je, po mojih občutkih, pravkar končal.

Rebeka je bila vsa sijoča, pravkar so se vrnili z dopusta v Grčiji in pripovedovala mi je o štorijah, ki so jih doživeli med potjo.

Zgodbe so bile slišati kot pravljica, saj nikoli ni rekla zle besede na nikogaršnji račun.

Ko beseda nanese na njeno hčerko, se mi je zdelo, da je vseeno nekaj narobe.

»Rodila sem, čeprav on (mož) tega ni želel,« je dejala potiho.

Na široko sem razprla oči, ker se mi je kaj takega zdelo nemogoče.

»Njegov oče je veliko pil, in tudi mama se je znašla v kleščah alkohola, zato so imeli otroci peklensko otroštvo. Pa ni želel, da bi se kaj podobnega dogajalo tudi v najini družini, če bi on, slučajno, krenil po podobnih poteh, kot sta hodila starša.«

S trpkim glasom mi je zaupala, da je imela številne splave, kajti vsakič, ko je mož ugotovil, da je noseča, jo je prisilil, da je odpravila.

»Potem pa sem nekoč začutila, da je želja po otroku močnejša od njegovih strahov. Toliko časa sem skrivala nosečnost, da je bilo za splav prepozno. Ko je on to izvedel, je bilo zelo hudo … Že prej je bil po malem vdan pijači, a po tistem se je tej razvadi prepuščal domala vsak dan …«

Kljub temu da so besede izzvenele trpko in žalostno, pa je ves čas najinega pogovora na njenem obrazu lebdel nasmeh, kot da bi z njim želela pregnati bolečino, ki jo je nosila v sebi.

Ali pa ostalim, ki so stali v bližini, ni hotela pokazati, da ji je hudo.

Hana je bila zelo zvedav otrok. Spominjam se, da je pri treh letih že znala brati, računati in – kar me je najbolj navdušilo, je bilo to, da je poznala celo številna osončja in tudi posamezne zvezde. Bila je zelo resna, ko je razlagala, kako se je potrebno obrniti, da ob jasnih nočeh kakšno od zvezd opazimo na nebu.

Rebekino življenje ni bilo enostavno. Na srečo je bila Hana zelo samostojen otrok, da si je lahko poiskala službo. Vse dotlej je bila finančno odvisna od moža, kar je bilo včasih peklensko. Žal pa je bilo za otroka zelo težko dobiti varstvo in je potem večino tega, kar je zaslužila, pustila varuški, ki je v njeni odsotnosti pazila na otroka.

Nekoč mi je napisala: »Vsako prosto minuto se učim nemško, ker želim napredovati in doseči v življenju kaj več kot to, kar trenutno delam. Ni mi pa žal, da sem prekinila šolanje in se poročila.«

Vendar ji tega, slednjega, nisem verjela. Marsikatera ženska, ki bi bila v njeni koži, bi povedala na glas, da so se ji porušile sanje, ona tega ni nikoli storila. Le s posameznimi stavki, ki so planili iz nje, verjetno tedaj, ko je bilo najhuje, je razkrila, da trpi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 23. december 2020 / 00:22

Vrnitev v domače kraje

Zinka pripoveduje: »Medtem ko je mama dojila dojenčka, sem buljila v njene prsi, kot bi mi manjkalo nekaj koleščkov. 'Boš še ti malo?' me je nato vprašala. Prikimala sem, se spustila na kolena in z...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sobota, 15. december 2007 / 07:00

Mavrični dom

Gornjesavski muzej Jesenice letos že sedmič gosti prodajno razstavo izdelkov gojencev Varstveno delovnega centra (VDC) Škrat Jesenice. Uradno so jo odprli v torek, 4. decembra, izdelki pa bodo na...

Splošno / sobota, 15. december 2007 / 07:00

Miklavžev muzejski vlak

Na Miklavža je na relaciji od Ljubljane do Kranja vozil muzejski vlak. V Ljubljani so nanj vstopili otroci iz ljubljanskih šol in vrtcev in se peljali do Kranja, manjša skupina pa se je pripeljal...

Splošno / sobota, 15. december 2007 / 07:00

Ocvirki in pohvale

Tudi parkiranje v okolici stavbe jeseniškega sodišča je občasno zanimivo – še zlasti, če imaš vozilo parkirano pravilno v »boksu«, pa te zaparkira voznik, ki »samo(!) za pet m...

Splošno / sobota, 15. december 2007 / 07:00

Miklavž med medicinskimi sestrami

V organizaciji otroškega oddelka Splošne bolnišnice Jesenice je v dvorani gledališča potekalo srečanje medicinskih sester na strokovnem srečanju z naslovom Skrbimo za novorojenčke. Več kot 130 ud...

Splošno / sobota, 15. december 2007 / 07:00

Bonboni namesto rude

Veseli december se za kraje, ki imajo rudarsko tradicijo, ne začne z Miklavžem, ampak dva dni prej, ko goduje sv. Barbara. Sprevodi rudarjev v slavnostnih uniformah in slovesni sprejemi novincev...