Praznični čaj popestri zimske večere.

Čaj za praznike in zimo

Zimske večere lahko popestrimo s prijetnimi toplimi napitki, ki bodo naš dom napolnili s prazničnimi aromami, naše telo pa z blagodejnimi učinki.

Po praznikih dišijo suhi jabolčni krhlji, hibiskus, cimet, ingver, šipek, klinčki, plavica, neškropljena pomarančna lupina ... Najbolje, da zelišča oz. začimbe zmešamo v fino čajno mešanico. Če nimamo vseh, nič hudega. Da jih je le nekaj.

Čajna mešanica za telo in dušo

Če se želimo razvajati, srebamo čajno mešanico iz zelišč, ki dišijo po praznikih, skozi ves veseli december, še bolje, čez celo zimo. Njene sestavine imajo dobrodejen vpliv tako na zimske (prehladna obolenja, nahod, gripa, angina, vnetje grla) kot tudi na praznične nadloge (krči, bolečine v trebuhu, prebavne motnje, driska). Blagodejno vplivajo tudi na dušo in sproščajo (pred)praznični stres. Poglejmo.

Jabolčni krhlji (Malus domestica) so kot jabolka nasploh, bogati z vitamini A, B in C, sadnimi kislinami, čreslovinami in kalijem. V prvi vrsti delujejo pomirjevalno, odvajalno, razstrupljevalo, čistilno, celo pomlajevalno in shujševalno. Pospešujejo izločanje sluzi iz nosu, zdravijo obolenja dihal, znižujejo vročino …

Hibiskus (Hibiscus sabdariffa ruber) koristi pri prehladnih obolenjih, raztaplja sluzi, spodbuja tek, žene na vodo ter zdravi motnje v prekrvitvi.

Šipek sodi med najbogatejše vire vitamina, zato ga pridno uživajmo v hladnih, vlažnih dneh, ko so na udaru prehladi in okužbe. Izkaže se tudi ob splošni izčrpanosti, utrujenosti, pomanjkanju elana in melanholiji. Zdravi driske in vznemirjen želodec, kar je lahko tudi posledica obilne praznične jedače.

Cimet (Cinnamomum zeylanicum) se izkaže pri prebavnih motnjah ter sprošča trebušne krče in napenjanje. Pomaga pri slabosti z bruhanjem. Koristi pri splošni oslabelosti, prehladnih obolenjih in gripi. Povečuje odpornost in ščiti telo pred bakterijami ter napadi virusov. Obnese se pri hujšanju in odpravlja neprijeten ustni zadah. Slednjega se je dobro znebiti še preden bomo podarili silvestrski poljub. Cimet med drugim zmanjšuje delež maščob in holesterola v krvi. Ker pospeši krvni obtok, zlasti v prsih, naj bi ogreval v mrazu.

Klinčki (Syzigium arumaticum) imajo protivnetni in analgetični učinek. Njegova uporaba se svetuje za lajšanje prebavnih obolenj in zobobola. Tudi za klinčke velja, da sodijo med začimbe, ki imajo ogrevalne lastnosti.

Ingver (Zingiber officinalis) je znan po svojem antiseptičnem delovanju, ki koristi pri vnetjih prebavil in celo zastrupitvi s hrano. Pospešuje in lajša prebavo ter umirja vetrove. Pospešuje presnovo in porabo kalorij. Preprečuje bruhanje in slabost ter deluje proti driski. Spodbuja krvni obtok, rahlo znižuje povišan krvni tlak ter zmanjšuje holesterol. Ko nas kuha vročina, spodbuja potenje in znižuje temperaturo. Lajša tudi kašelj, prehlad, gripo in druge težave z dihali ter reventivno deluje proti nalezljivim boleznim. Zmanjšuje kronično utrujenost, izboljšuje spomin, blaži glavobole in migreno, bil pa naj bi tudi blag afrodiziak. Kot še nekatere začimbe, nas tudi ingver lahko ogreje.

Plavica (Centaurea cyanus) je tisti lepi modri plevel na žitnih poljih in ob nasipih, ki zaradi svoje barve daje čajni mešanici lep, praznični videz. Poleg tega je učinkovita zoper kašelj in bronhitis, zavira razmnoževanje bakterij, virusov in glivic ter pomaga pri obolenju jeter. Izredno se obnese proti zgagi, ki se pojavlja kot pekoča bolečina v želodcu. Pospešuje prebavo in čisti kri. Zaradi grenčin in čreslovin, ki jih vsebuje, pa je vedno dobrodošla rastlina za želodec in črevo.

Posušeni pomarančni olupki (Citrus sinensis) spodbujajo izločanje želodčnih sokov in apetit, hkrati pa pomirjajo krče. Pomaranče na splošno delujejo odvajalno, razgrajujejo maščobno tkivo, poživljajo, preganjajo depresijo, stres in malodušje ter omilijo slab zadah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sobota, 9. maj 2009 / 07:00

Skrivnosti Zemlje v Tržiču

Tržič bo v soboto in nedeljo gostil 37. mednarodne dneve mineralov, fosilov in okolja. Pričakujejo razstavljavce iz 11 držav, razstavo pa si bo ogledal tudi slovenski predsednik.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 8. marec 2022 / 18:19

Pri plačah le majhna razlika

V državnem statističnem uradu so ob današnjem prazniku, mednarodnem dnevu žena, zbrali nekaj podatkov o ženskah.

Šport / torek, 8. marec 2022 / 18:19

Kranjčanke pokalne podprvakinje

Maribor – V dvorani Lukna v Mariboru je potekal finale 31. izvedbe košarkarskega Pokala članic. V njem sta se pomerili najboljši slovenski ženski ekipi Cinkarna Celje in Triglav Kranj. Šestnajstega...

Gospodarstvo / torek, 8. marec 2022 / 18:18

Kmečki sirarji na občnem zboru v Poljanski dolini

Gorenja vas – Člani Združenja kmečkih sirarjev Slovenije se bodo v nedeljo, 13. marca, zbrali na rednem letnem občnem zboru v Poljanski dolini. Najprej si bodo v Stari Oselici ogledali kmetijo Pr'...

Šport / torek, 8. marec 2022 / 18:18

Na Pokljuškem maratonu slavil olimpijec

Rudno polje – V soboto je bil na Rudnem polju na Pokljuki jubilejni, trideseti Pokljuški maraton. ŠD Pokljuka ga je uspelo organizirati po dveh letih, ko ga zaradi ukrepov, vezanih na covid-19, ni...

Kronika / torek, 8. marec 2022 / 16:22

Poslopje v plamenih

V noči s sobote na nedeljo je požar zajel večje gospodarsko poslopje v občini Žirovnica.