Za manj mrtvih na cestah
Evropske prometne policije bodo v treh letih izvedle 27 skupnih poostrenih nadzorov hitrosti, alkohola in drog v prometu, tovornega prometa in uporabe varnostnih pasov.
Brdo pri Kranju - V četrtek, 4. decembra, se je na Brdu pri Kranju zaključil dvodnevni seminar o prometni varnosti, na katerem je sodelovalo več evropskih prometnih strokovnjakov. Seminar je v sodelovanju z generalno policijsko upravo in v okviru projekta Lifesaver organizirala Evropska zveza prometnih policij - TISPOL. Cilj projekta Lifesaver, ki se začenja letos in ga financira evropska komisija, je zmanjšati število mrtvih v prometnih nesrečah na evropskih cestah. V ta namen se bodo evropske prometne policije, tudi slovenska, povezale na strateški, taktični in operativni ravni. Med drugim bodo izvedli 27 skupnih poostrenih nadzorov hitrosti, alkohola in drog v prometu, tovornega prometa in uporabe varnostnih pasov.
Projekt Lifesaver bodo izvedli v treh letih, je povedal predsednik TISPOL-a Wolfgang Blindenbacher. Za učinkovitejše usmerjanje in koordinacijo dela na področju prometne varnosti bodo organizirani različni seminarji, med prometnimi policisti bodo potekali delovni obiski in izmenjave dobrih praks, za policiste bo pripravljen strokovni priročnik. Vodja Sektorja prometne policije Robert Sušanj je napovedal, da bosta v Sloveniji do zaključka projekta leta 2011 izvedena dva seminarja za uradnike na strateških položajih in trije seminarji za srednji upravljavski kader. V Sloveniji bosta izvedena tudi dva sestanka projektnega odbora. "Na seminarjih, ki se jih bodo udeležili vrhunski evropski strokovnjaki, se bodo lahko naši državni uradniki in policijski starešine neposredno seznanili s tujimi praksami in strategijami na tem področju ter primerjali kakovost našega dela s kakovostjo dela tujih policij. Poleg tega bodo seminarji priložnost, da sami predstavimo naše dobre rešitve, uspešne metodologije in učinkovite pristope pri nadzoru cestnega prometa," je dejal Sušanj.
Na tokratnem seminarju na Brdu pri Kranju je med drugim vodja Sveta za vzgojo in izobraževanje na Ministrstvu za promet Bojan Žlender predstavil prometno varnost v Sloveniji, direktor Uprave uniformirane policije Danijel Žibret pa delo slovenske policije na tem področju. Tuji prometni strokovnjaki so razpravljali tudi o uporabi tehnologije pri zagotavljanju prometne varnosti, najpogostejših dejavnikih pri nastanku prometnih nesreč in podobnem.