Za investicije v stara mestna jedra bodo gorenjske občine denar prejele šele prihodnje leto. Na sliki: Kranjsko hišo v Kranju so odprli že pred enim letom. (Foto: Gorazd Kavčič)

Projekt končan, denarja ni

Projekt Sejem bil je živ, prek katerega pet gorenjskih mest oživlja stara mestna jedra, se zaključuje, evropskega denarja pa še vedno ni.

Kranj – Pred približno štirinajstimi dnevi naj bi bila v Kulturnem centru Tržič zaključna konferenca projekta Sejem bil je živ, s katerim so v Kranju, Škofji Loki, Radovljici, Tržiču in na Jesenicah prenovili objekte oziroma trg v mestnem jedru in se lotili oživljanja starih mestnih jeder. Projekt je z 1,2 milijona evri podprl tudi Norveški finančni mehanizem, vendar kljub večinoma zaključenim investicijam občine niso prejele omembe vredne vsote denarja.

Zato se je gostitelj, tržiški župan Borut Sajovic odločil, da vsem, ki so sodelovali pri projektu, odpove gostoljubje. »Norveški denar je v Sloveniji že leto in pol, vendar ga občine nismo prejele,« je ogorčen Sajovic in o odpovedi zaključne konference pravi: »Ne pristajam na navidezni blišč, ki smo ga z investicijami za zdaj plačale le občine. Sistem, kjer država tako dolgo ne izpusti denarja, ni sprejemljiv. Ali gre za nesposobno administracijo ali pa država noče črpati že pridobljenega denarja.«

Projekt Sejem bil je živ so začeli izvajati pred natanko dvema letoma, ko sistem poročanja (potrjeno poročilo je pogoj za črpanje denarja) še ni bil vzpostavljen. Čeprav so imeli v Regionalni razvojni agenciji Gorenjske (BSC Kranj) poročilo pripravljeno že dlje časa, ga niso mogli oddati, saj prejšnje ni bilo potrjeno. »Junija lani smo oddali prvo poročilo, vendar le za manjši znesek, ki je bil tudi odobren. Na potrdilo drugega poročila čakamo od maja,« pojasnjuje Barbara Špehar, koordinatorka projekta pri razvojni agenciji.

»Do zamud pri potrjevanju vmesnih poročil in posledično izplačil prihaja zaradi zamud pri vzpostavitvi sistema kontrol poročil, kar je posledica pomanjkanja kadra in zapletenih postopkov, del zamud pa je nastal na strani izvajalca,« pojasnjuje Helena Vodušek iz vladne službe za evropske zadeve. Kontrolo drugega poročila so izvedli, vendar ga zaradi nepopolnosti še niso potrdili. Predvidoma naj bi ga do sredine decembra 2008, izplačilo pa opravili do sredine januarja 2009, vsi stroški projekta pa naj bi bili povrnjeni do aprila prihodnje leto. Na očitek, da je za del zamud kriv izvajalec, Barbara Špehar odgovarja, da so prvo poročilo oddali brez navodil, drugo je bilo pripravljeno že januarja lani: »Če je bilo poročilo nepopolno, je bilo le zaradi nepopolnih navodil. Ta smo prejeli 28. aprila, dodatek 28. maja, novo obliko 20. oktobra. Želimo si hitrih rešitev in izplačil, vendar brez navodil težko pripravljamo poročila.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 4. julij 2016 / 13:07

Pisal je poln energije in zanosa

»Nesi Andreju na Cankarjevo,« je Jasminu B. Frelihu po tem, ko je prebral njegov roman Na/pol, svetoval profesor na oddelku primerjalne književnosti Filozofske fakultete v Ljubljani Tomo Virk. In ga j...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Množični shod za boljše plače

Po oceni organizatorjev se je delavskega shoda v Ljubljani udeležilo okoli 70 tisoč ljudi.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Slovo od vrtnih del

Rast v naravi se ustavlja in tudi trajnice se pospešeno pripravljajo na zimski počitek.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Vzdržljivi in pisani materiali

Otroška soba naj bo vzdržljiva in lepa na pogled. Če je le mogoče, naj si otrok sobo izbere sam.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Sestavljen dnevni prostor

V dnevni sobi nova kaminska peč za mrzle zimske dni.

Splošno / sobota, 17. november 2007 / 07:00

Kako energetsko varčna je vaša hiša

Ob različni porabi goriva v različnih stavbah, se ljudje večkrat vprašujemo, ali je poraba energije za naš primer ustrezna ali ne. Kako izbrati pravi kriterij?