Na pogovoru o finančni krizi in gospodarskih posledicah: Zdenko Pavček, Jelko Kacin, dr. Draško Veselinovič in Gorazd Trček (Foto: Tina Dokl)

Vojna - tokrat z denarjem

"Finančna kriza je tretja svetovna vojna, v kateri se namesto orožja uporablja denar," je na evropskem poslanskem večeru na Brdu dejal Zdenko Pavček, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije.

Predoslje – Tema četrtkovega evropskega poslanskega večera, na katerem so poleg evropskega poslanca Jelka Kacina sodelovali še Gorazd Trček, predsednik uprave Gorenjske banke, dr. Draško Veselinovič, predsednik uprave Deželne banke Slovenije, in Zdenko Pavček, predsednik gospodarske zbornice, je bila za sedanje razmere zelo aktualna in z vrsto odprtih vprašanj: kako najti izhod iz krize, kakšne posledice lahko pričakujemo pri nas in kako se z njimi spopasti. Jelko Kacin je ugotavljal, da je kriza spodbudila v Evropi nova razmišljanju o prevzemu evra in o vstopu v Evropsko unijo. Gorazd Trček je menil, da bi bilo v Sloveniji smiselno oblikovati denarni sklad, s pomočjo katerega bi država lahko intervenirala in lastniško vstopila v podjetja, ki so za našo državo zelo pomembna, in s tem preprečila, da bi prešla v tujo last. Država bi bankam morala zagotavljati poroštvo tudi za posojila podjetjem iz gospodarskih dejavnosti, ki so trenutno zelo rizične, a so dolgoročno za Slovenijo strateško pomembna. »Kar zadeva Gorenjsko banko, ne bežimo iz podjetij, ampak jim tudi v kriznih časih zagotavljamo financiranje najmanj v enakem obsegu kot doslej,« je dejal Trček in dodal: »Slovenski bančni sistem bo težje, kot si predstavljamo, dobil na mednarodnem bančnem trgu denar za financiranje dolgoročnih projektov.«

»Finančna kriza, v kateri države z velikimi denarji pomagajo podjetjem, je kot tretja svetovna vojna, v kateri se namesto orožja uporablja denar. Če se bomo Slovenci v tej vojni bojevali z orožjem generala Maistra, bomo vojno izgubili in bomo v štirih, petih letih le še lastniki kakšne majhne trafike,« je dejal Zdenko Pavček in dodal, kako pomembno je, da država v sedanjih kriznih razmerah hitro reagira. Na vprašanje, komu pomagati, je odgovoril, da bi v Sloveniji glede tega morali doseči politični konsenz o tem, kaj je nacionalni interes. Dr. Draško Veselinovič je podprl izdajo obveznic, s katero bi država pridobila denar za spodbude gospodarstvu. Kar zadeva nacionalni interes, ga je po njegovem mnenju zelo težko določiti, saj ekonomija za to ne pozna kriterijev. Opozoril je tudi na nevarnost, da bi močna podjetja izkoristila krizo in poceni prevzela dobra podjetja. Krka, na primer, je bila na vrhuncu vredna 4,4 milijarde evrov, zdaj pa je manj kot dve milijardi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Že štiri leta Evropejci

Štiri leta je naša država članica Evropske unije, poldrugo leto imamo skupno evropsko valuto evro, od lani smo tudi v šengenskem mejnem režimu. Se ljudje ob vsem tem počutijo kot Evropejci, smo povpra...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007