Lubadar povzročil ogromno škodo
V gozdovih na Zgornjem Gorenjskem lubadar še nikoli ni povzročil tolikšne škode kot letos. Doslej so odkrili 80 tisoč kubičnih metrov napadenega drevja, do konca leta bo količina porasla še za deset tisoč "kubikov".
Bled – V blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije so letos poleti napovedovali, da bo količina od lubadarja napadenega drevja do konca leta narasla na 60 tisoč kubičnih metrov. Količina je že zdaj presežena, trenutno se giblje okoli 80 tisoč »kubikov«, do konca leta pa bo narasla še približno za deset tisoč kubičnih metrov. V gozdovih na Zgornjem Gorenjskem tolikšne škode po lubadarju ni bilo še nikoli v dosedanji zgodovini zavoda za gozdove, še več - po letu 1970, odkar imajo evidence, količina nikdar ni presegla 50 tisoč kubičnih metrov, niti v letih po velikem vetrolomu leta 1984. »Lastniki gozdov so doslej pospravili približno tri četrtine od lubadarja napadenega drevja. Še v tem tednu bomo oba največja lastnika, to je sklad kmetijskih zemljišč in gozdov ter Ljubljansko nadškofijo, obvestili, da redne sečnje ne bomo dovolili, dokler ne bo posekano in pospravljeno od lubadarja napadeno drevje. Enako velja tudi za vse ostale lastnike,« je dejal Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote zavoda za gozdove, in poudaril, da imajo zakonsko osnovo za takšno ukrepanje v pravilniku o dodatnih ukrepih za preprečevanje širjenja in za zatiranje podlubnikov, ki določa: »Lastniku ali upravljavcu, ki ni opravil določene sečnje in zatiralnih ukrepov v aktivnih žariščih podlubnika, je nadaljnje izvajanje redne sečnje do njihove izvedbe prepovedano.«
Lubadar se je letos pretirano namnožil v gozdovih, ki sta jih prizadeli ujmi – predlani močan veter na Jelovici in lani teža snega na Pokljuki, v Bohinju in na pobočjih Mežakle v smeri proti Mojstrani. Lastniki gozdov so doslej pospravili okrog 140 tisoč kubičnih metrov od snega poškodovanega drevja, lani so ga pospravljali predvsem v gospodarskih ravninskih gozdovih, letos pa tudi na razpršenih lokacijah, v bolj oddaljenih in zaprtih gozdovih. »V zavodu želimo, da bi lastniki letos končali delo in da bi pospravili še preostale tri do štiri tisoč kubičnih metrov,« je dejal Andrej Avsenek in dodal, da letos vremenske razmere niti niso bile tako ugodne za razmnoževanje lubadarja, vendar je bil lubadar že na taki stopnji razvoja, da ga ni bilo možno zaustaviti. Zdaj lubadar miruje, to pa je tudi priložnost, da bi lastniki pospravili še preostalo količino napadenega drevja. »Ali je razvoj lubadarja že letos dosegel vrhunec ali ga bo šele prihodnje leto, je težko napovedati. Spomladi pričakujemo nov napad. Kako velik bo, bo odvisno od vremenskih razmer (temperature in vlage), od pospravila napadenega drevja in od gozdnega reda,« je dejal Avsenek in poudaril, da si v zavodu želijo dočakati pomlad s saniranimi gozdovi. Ker nekateri lastniki kljub odločbi zavoda niso pripravljeni opraviti zahtevanih del, so štiridesetim izdali sklep o izvršbi, v petih primerih pa so jo tudi izvedli.