Pahor novi predsednik vlade
Na petkovi izredni seji državnega zbora so poslanci z 59 glasovi za potrdili, da bo Borut Pahor predsednik nove vlade. Proti je glasovalo je 24 poslancev stranke SDS.
Ljubljana - »Rezultat je bil zame prijetno presenečenje in ga ne jemljem kot bianco menico, pač pa kot kredit, ki sem ga dolžan s svojim trdim delom poravnati,« je po razglasitvi tajnega glasovanja dejal novi premier Borut Pahor. Zatem je še prisegel pred parlamentom, da bo spoštoval pravni red in delal za blaginjo Slovenije.
Pahor je v uvodnem govoru pred poslanci državnega zbora nanizal najpomembnejše poudarke iz vladnega programa, v katerem daje največji poudarek premagovanju krize in nadaljevanju preboja med najrazvitejše države sveta. Slednje bo v prihajajočih razmerah težko, je priznal Pahor. Dejal je tudi, da za krizne gospodarske razmere ne namerava kriviti prejšnje vlade, saj smo se v takem položaju znašli skupaj s svetom, ki mu pripadamo. Na razmere se namerava prihodnja vlada odzivati z aktivno razvojno politiko in ne s pasivno socialno politiko, dodaja pa, da bo ta vlada zelo dovzetna za socialni dialog in da bo iskala ravnovesje med ekonomsko, okoljsko in socialno politiko. Pahor obenem priznava, da ima v teh razmerah več vprašanj kot odgovorov.
V peturni razpravi so poslanci izrekli veliko pohvalnih in tudi kritičnih besed o kandidatu. Zlasti v opozicijski SDS so bili zelo kritični tudi do dolgih postopkov nastajanja te vlade. Jože Tanko je spomnil, da so leta 2004 predsednika vlade volili 37. dan po volitvah, sedaj ga volijo 48. dan. Zaradi prihajajoče krize bi bilo bolj pametno pohiteti, ne pa zavlačevati postopkov imenovanja nove vlade. Ocenil je, da je šlo za pridobivanje časa za kandidata, ki ima težave pri snovanju koalicijske pogodbe in sestavi vladne ekipe.
V strankah sedanje koalicije niso skoparili z besedami hvale. Tako je Darja Lavtižar Bebler (SD) dejala, da Pahorja podpira, ker poudarja pomen pravne države in obljublja, da jo bo ta vlada spoštovala, medtem ko v vladi Janeza Janše niso videli, da bi bila pravna država v težavah. Pričakuje tudi, da državni zbor ne bo podaljšana roka izvršne oblasti, da bodo upoštevani tudi dobri predlogi opozicije, česar v prejšnji vladi po njenem ni bilo, in da bo tudi kot poslanka koalicije lahko kritična do odločitev svoje in strank koalicije. Borut Sajovic (LDS) je pozitivno ocenil mandatarja in njegov koalicijski dogovor, kjer je velik poudarek dan gospodarstvu. Upošteva tudi kmetijstvo, šport, javno zdravstvo, pozornost pa namenja celo tako drobni zadevi, kot je obvarovanje kranjske sivke, naše avtohtone čebele. Milenko Ziherl (SDS), ki Pahorju ni dal svojega glasu, pa je primerjal naše in ameriške volitve, Boruta Pahorja in Baracka Obamo. Kot resno je omenil primerjavo, da Obama prinaša Ameriki upanje, medtem ko v Sloveniji obstaja skrb, da so leta blaginje minila, rast pa upočasnjena, če ne bo prišlo celo do nazadovanja. Kot manj resno pa je omenil misel, da Obama ni bil nikoli član ZSMS. Sicer pa poslanec dvomi v Pahorja zaradi ljudi iz ozadja, ki vplivajo nanj. Branko Grims (SDS) pa je dejal, da Pahor sedaj pooseblja »tranzicijski trojček«, ki temelji na ideološkem izključevanju, predsodkih in neresnicah. Spomnil je, da se je trojček prvič oblikoval kot »koalicija proti«, ko je še pred volitvami nasprotoval pokrajinam, sedaj pa je to koalicija brez skupne razvojne vizije. Tu vidi tudi razlog, zakaj vsa koalicijska usklajevanja potekajo tako počasi.